úvodní » Zahrada » Zahradní domky » Výběr zahradního domku a jeho montáž


Výběr zahradního domku a jeho montáž

Zahradní domky se stále ve větší míře stávají běžnou součástí zahrad. Tyto domky nachází v zahradách širkoé uplatnění. Jedná se o malou dřevostavbu nebo také malou chatičku s okny a dveřmi, kterou lze umístit kamkoliv na zahradě a jsou ideálním řešením do zahrádkářských osad, u kterých nelze získat stavební povolení pro stavbu chatky, chalupy či menšího domku. Velkou výhodou je fakt, že při výstavbě zahradního domku, který má do 16 m2 a nemá pevné stavební základní, není zapotřebí stavební povolení. Kromě dřeva lze pořídit plechové zahradní domky, které vydrží výrazně delší dobu bez údržby.

Proč si pořídit zahradní domek?

Zahradní domky slouží k nejrůznějším účelům a plní několik funkcí. Při jejich pořízení zahradní domky poskytují:

 • Úložný prostor – Pokud vlastníte zahradu, na které pěstujete zeleninu a ovoce, rozhodně se Vám vyplatí pořízení zahradního domu, který Vám poskytne vše potřebné, co na zahradě potřebujete mít. Do zahradního domku můžete schovat různé zahradní nářadí a pomůcky, kolečko, hadice, sekačku, zahradní nábytek a mnoho dalšího.
 • Možnost přespání – Malý zahradní domek je během teplých letních měsíců plnohodnotným pokojem na zahradě, ve kterém lze čas od času přespávat. U větších zahradních domků lze pohodlně přebývat i delší dobu.
 • Ideální pro děti – Menší zahradní domek může sloužit jako zázemí pro děti a jejich hry a zábavu.

Výhody zahradních domků:

 • ochrání veškeré uskladněné věci před vlhkem a zloději
 • mohou nahradit chybějící sklep či kůlnu
 • pořízením lze získat další prostor pro uskladnění věcí
 • u zahradních domků do 16 m2 není potřeba stavební povolení
 • nízká pořizovací cena

Výběr zahradního domku

Ještě než se vydáte do obchodu, položte si následující tři otázky a před výběrem a koupí domku si ujasněte odpovědi.

 1. Kolik prostoru máte na zahradě?
 2. Jaký typ zahradního domku zvolit?
 3. Jaké vybavení by měl zahradní domek obsahovat?

Kolik prostoru máte na zahradě?

Na zahradní domek myslete už v době, kdy plánujete rozvržení zahrady. Tím, že si předem určíte a vymezíte místo, pak budete mít při jeho výběru jasnou představu o jeho velikosti.

Jaký typ zahradního domku zvolit?

Na trhu je v dnešní době široký sortiment zahradních domků. Vybírat můžete z různých tvarů, rozměrů, konstrukcí i dle jejich využití. Doporučujeme tedy si před nákupem ujasnit, zdali zahradní domek bude sloužit k bydlení, uskladnění nářadí, pro děti a jejich hry, nebo pro vše dohromady. Dnešní trh rovněž nabízí velké množství zahradních domků, které se od sebe odlišují vzhledem (např. typem střechy, domek s verandou či bez, moderní nebo tradiční domky atd.).

Jaký zvolit materiál?

Nejčastěji se zahradní domky vyrábějí z kovu, plastu a dřeva.

Zahradní domky ze dřeva

Dřevěné zahradní domky mají přirozený vzhled a lépe zapadnou do okolního prostředí. Nicméně se jedná o dřevo, se kterým je spojena pravidelná údržba, jako je barvení nebo lakování dřeva. Dřevo je přírodní materiál, časem tedy může dojít k jeho deformaci, shnití, k tvorbě plísní či ho mohou napadnout různí termiti.

Zahradní domky z kovu

Kovové domky jsou na rozdíl od dřeva více odolné a také levnější. Jejich nevýhodou je však vzhled, který nevypadá vůbec přirozeně.

Zahradní domky z plastu

Plastové zahradní domky jsou vyráběny z materiálů jako PVC nebo polyetylén. Ze všech tří variant jsou plastové domky nejlevnější záležitostí. Dále jsou bezúdržbové, trvanlivé a na trhu je lze sehnat v mnoha barvách a stylech.

Montáž zahradního domku

Pokud jste si již zahradní domek vybrali a máte jasno, kam ho na zahradě umístíte, můžete začít s jeho montáží. V případě, že jste si vybrali menší domek, je dost pravděpodobné, že Vám bude dodán již smontovaný. V opačném případě montáž zahradního domku není těžkou záležitostí, šikovní kutilové to zvládnou zcela sami. Pokud si však nevíte rady, určitě si zajistěte montáž u firmy, od které domek kupujete. Takovéto firmy mají s montáží mnohaleté zkušenosti, čímž se minimalizuje riziko případných škod.

U větších zahradních domků bude potřeba před samotnou montáží vyřešit stavební povolení, ohlášení nebo oznámení. Kromě administrativy je také nutné připravit základ pro výstavbu. U menších domků základ nehraje roli, může být tedy jakýkoliv. U domků větších je potřeba se informovat, zda bude stačit betonový základ, dřevěná konstrukce, panely či něco jiného.

Zahradní domek

Mohlo by vás zajímat