úvodní » Zahrada » Venkovní dlažba – jaký vybrat materiál?


Venkovní dlažba – jaký vybrat materiál?

Na celkovém vzhledu okolí domu se podílí venkovní dlažba. Jedná se o významný stavební prvek. Je tedy důležité nepodcenit její výběr. Jak vybrat tu pravou, která svým vzhledem a strukturou perfektně zapadne do zahrady a zajímavě doplní váš rodinný dům?

Jaká musí být venkovní podlaha?

Venkovní dlažba musí být zejména funkční, ale zároveň by měla i dobře vypadat, jelikož podtrhuje vzhled celého domu i okolí. Jaké máme při výběru možnosti? Nejčastěji se volí kompaktní pevné plochy a cesty vytvořené z kamene, keramiky, cihly, litého betonu nebo dokonce dřeva.

Kámen

Kámen je přírodní materiál, který díky svému vzhledu zapadne do různých zahradních kompozic. Často se používá břidlice, fylit, pískovec, vápenec, porfyr a kvarcit, které disponují odlišnými vlastnostmi. Jsou dostupné v různých barvách, strukturách a rozměrech.

U kamene vybírejte materiál podle jeho tvrdosti a odolnosti. Kámen by určitě neměl klouzat během deště a naopak v zimě zase praskat. Nejvhodnější tloušťka desek se pohybuje kolem 50 – 70 mm.

Cihly

Dříve se chodníky tvořené cihlami objevovaly nejčastěji v zahradách. Pokud chceme docílit výborného vzhledu plochy, pak se doporučují staré cihly z bouračky, které musí být mrazuvzdorné. Klasické cihly by se totiž vlivem počasí velmi brzy rozpadly. V současné době je populární cihelná dlažba, která je vyrobená z hrubé keramiky. Tato dlažba je ideální pro dláždění cest, schodů, teras.

Výhody cihlové dlažby:

 • vysoká pevnost,
 • mrazuvzdornost,
 • stálobarevnost,
 • kyselinovzdornost,
 • nenáročnost na údržbu,
 • jednoduchá pokládka,
 • pestrost a možnost kreativity v návrhu.

Cihlové dlažby mají i své nevýhody – vyšší cena a tvorba mechu a slizu za vlhkého počasí. Tomu se však lze vyhnout ochrannými prostředky.

Zámková dlažba

V okolí rodinných domků lidé často používají zámkovou dlažbu. Jednou z důvodů, proč lidé volí tuto dlažbu, je její životnost. Zámková podlaha je vyrobena z betonu a tudíž vydrží desítky let. Oproti jiným povrchům má zámková podlaha opravdu dobré vlastnosti, snadno se rozebírá a tím ji lze i opakovaně použít.

Výhody zámkové dlažby:

 • příznivá pořizovací cena,
 • pevný, trvanlivý a odolný materiál,
 • odolnost proti mrazu u mechanickému poškození,
 • široká škála barev, struktur a tvarů.

Keramická dlažba

Keramické dlaždice propojují funkčně i esteticky interiér bytu s okolím. Nejčastěji se používá na balkónech, chodnících, terasách, ale i v okolí bazénů. Keramické dlažby jsou k dostání v různých barvách a pestrých vzorech. Do exteriéru je třeba vybírat odolnější keramickou dlažbu, která nebude klouzat, a pokládat ji do speciálních lepicích tmelů.

Ačkoli se jedná o dražší podlahovou krytinu, vynahradí to její estetické a technické vlastnosti jako odolnost, dlouhá životnost, snadná údržba a nadčasový design.

Beton

Jako podlaha se používá také beton a to buď vcelku, nebo jako dlaždice. Beton je velmi trvanlivý materiál, který se hodí pro rovné i obloukovité cesty. Jeho výhodou je, že není nijak nákladný a pokud se zvolí kvalitní beton, tak nevyžaduje ani žádnou speciální údržbu.

Vzhled betonu lze měnit při přípravě směsi a to tak, že se přidá požadovaná barva. Betonové dlaždice dnes dokážou imitovat různé materiály, v posledních letech patří například k hitům tzv. litý beton se vzhledem dřeva.

Dřevo

Další možností, jak si vyřešit cestu na zahradě, je dřevo. Jelikož se jedná o přírodní materiál, skvěle zapadne do každého prostředí zahrady. Dřevo je však více náchylná, proto je třeba ho ošetřovat ochranným prostředkem, aby nedošlo například k jeho hnilobě.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli materiál, zvažte před pořízením všechna pro i proti. Přece jen se venkovní dlažba na zahradu nevybírá každý den, jedná se o dlouhodobější investici a neuváženým rozhodnutím můžete být z výsledku zklamáni.