úvodní » Zahrada » Zahrada v březnu


Zahrada v březnu

Březen je první jarní měsíc, s kterým mizí i poslední zbytky sněhu. S ním nastává čas na probuzení zahrady a kontrola škod, které zima napáchala. Doba, kdy se objevují první hřejivé paprsky, vytahuje zahrádkáře z domů a táhne je na zahradu. Co po zimě vyžaduje ovocná, zeleninová a okrasná zahrada?

Ovocná zahrada

V březnu s prvními slunečními paprsky se v ovocné zahradě začíná s výsadbou ovocných stromů a keříků. Prvními vhodnými jsou angrešt a rybíz. Po náročné zimě je nutné hnojení. Okolo mladých kmínků se doplní hnojivo a obílí se. U starších stromů odstraníme napadené lupeny. Ovocné stromy je nutné ochránit proti obalečům, mšicím a jiným škůdcům. Drobné ovoce v tomto období potřebuje velké množství hnojiva a živin. U jahodníku je potřeba vyčistit, okopat, pohnojit a zalít. Do půlky března by se měla prořezat vinná révu a vyvázat se na dráty.

I když se v březnu objevuje slunce, je dobré vyměnit budky pro ptáky, protože brzy bude doba hnízdění. Ptačí budky by měly být orientované na východ nebo jihovýchod. Ochranou před kočkami pak zajistí plechové nebo drátěné límce.

Zeleninová zahrada

V prvním jarním měsíci se na zeleninové zahradě koná hlavně setba. Než se s ní ovšem začne, musí přijít důkladné kypření půdy, aby stihla před setbou slehnout. Jako první při setbě přichází kořenová zelenina (mrkev, petržel, celer), poté hlávkový a ledový salát, cibule, špenát, kopr, rané brambory. Pokud během března nastane chladnější počasí je dobré záhon přikrýt textilií. Zkušený zahradník má vždy poznačeno, jakou zeleninu pěstoval v jednotlivých záhonech. Podle toho pak volí setbu na novou sezonu, tak aby měla zelenina dostatek živin.

V březnu je ideální čas na výsadbu papriky do truhlíků a pařenišť, která je po vyklíčení zasezena do teplého záhonu. Také se odstraňuje zimní zelenina, která v záhonech zbyla jako růžičková kapusta, kadeřávek nebo pór.

Okrasná zahrada

Pro březen jsou typické cibulnaté nebo hlíznaté květiny, jako sněženky, krokusy, bledule a další. Nekvetou pouze květiny ale i okrasné dřeviny. Své květy nám tak ukáže vrba jíva nebo mandolín. V tomto období se může odstranit zimní ochrana, která rostliny chránila před chladem. Ze záhonů, kde jsou zasazené trvalky sebereme chvojí a pořádně pohnojíme. Jehličnany osvobodíme od ochrany proti sněhu a rostlinky vytažené ze země, opět zasypeme půdou. V březnu se začíná s výsevem vlčího máku, chrp nebo petrklíčů. Přesazují se trvalky a vysazují se opadavé listnaté stromy. Listnaté stromy potřebují pořádně zalít, aby si vytvořily vláhu.

Růže

Konec března patří růžím. Rozhrne se půda, která je chránila, sestříhají se a přihnojí se kvalitním kompostem nebo průmyslovým hnojivem. Je i vhodná doba na zasazení nových růžových keřů. Růže je potřeba prostříhat, vždy se ponechávají jen nejsilnější výhony, které sestřihneme na 2 až 4 očka. Řez by měl být veden 7 mm nad pupenem.  U stromkových růží se postupuje stejně, jen se musí přivázat k opěře.

Trávník

Trávník je nutné po zimě očistit od zbylého listí a mechů. Vyhrabat odumřelou trávu, hrabáním provzdušnit a osít poškozená místa. Pro zelenou trávu je dobré trávník přihnojit. Nejvíce rostlinám na zalévání vyhovuje klasická dešťová voda. Měla by tedy na zahradě být nějaká sběrná nádoba, která dešťovou vodu bude shromažďovat.