úvodní » Zahrada » Jaro je tu a zahrada se hlásí o pozornost


Jaro je tu a zahrada se hlásí o pozornost

Zima nám již dala sbohem, nastupuje jaro a zahrady pomalu ožívají a vyžadují si naši pozornost. Nastává ten pravý čas natáhnout pracovní oblečení, oprášit zahradní nářadí, vyrazit na zahradu a připravit ji na nadcházející sezónu. Naši péči budou potřebovat záhony, skalky, trávník i ovocné stromy a keře.

S probuzením zahrady ovšem nespěchejte. Vyčkejte si až se teploty ustálí nad nulou a půda doopravdy rozmrzne. V první řadě bude vaše zahrada potřebovat poklidit. Zbavte se spadaných větví, chvojí, případně tlejícího listí. Po odstranění největších překážek je čas na kultivaci trávníku a záhonů. 

Péče o trávník

Pokud chcete mít v letních měsících krásný a hustý trávník, je dobré mu věnovat potřebou péči. Vyrostl-li trávník ne přelomu měsíce března a dubna do výšky zhruba 8 cm, můžeme jej poprvé posekat. Posekání provedeme na co nejmenší výšku, která usnadní jeho provzdušňování. Právě přísunu vzduchu se mu během zimních měsíců nedostává.

Přes podzim a zimu zarostl trávník mechem, kořínky, zbytky trávy a listím. Tato vzniklá bariéra brání půdě i trávníků v příjmu kyslíku, proto je potřeba provést provzdušnění trávníku. Nejlepší metodou provzdušnění je vertikulace, kterou lze provést pomocí vertikulátoru nebo namáhavěji ručními hráběmi. Provzdušněná půda je vhodným místem pro růst nových stébel trávy.

Je-li trávníková plocha upravena podle vašich představ a na určitých místech se vyskytují holá místa, zasejte ně ne travní směs. Půdu prohrábněte, smíchejte s pískem a proveďte výsev travních semínek. Poté uválejte půdu travním válcem. Při prvním setí by měla teplota půdy dosahovat alespoň 8°C. Pokud má váš trávník z nějakého důvodu nedostatek živin, budete ho muset přihnojit. 

Okrasná zahrada

Vaši péči bude potřebovat také okrasná část zahrady. Je na čase odstranit všechno chvojí chránící přes zimu choulostivější rostliny, suché větve a listí. Skalku a záhony s trvalkami je potřeba vyčistit a půdu mezi rostlinami řádně nakypřit. K tomu jsou vhodné například hrábě, motyka či rýč.

Květinové záhony je vhodné také trochu pohnojit. V prvních jarních dnech můžeme pomalu začít s vysazováním nových okrasných keřů a vysazováním otužilých letniček, jako je měsíček, slunečnice, apod. V přelomu března a dubna je také vhodný čas pro udržovací řez růží, aby krásně rostly a kvetly. 

Péče o dřeviny

Potřebnou péči věnujte také stromům, keřům a dalším dřevinám na vaší zahradě. Pro správnou péči si pořiďte speciální zahradnické potřeby. Doporučuje se důkladně prořezat okrasné živé ploty, okrasné trávy, třezalky a podobné keře. Je potřeba také dokončit zimní řezy stromů. Nezapomeňte uvolnit svázané jehličnany.

V jarních měsících je vhodné vysazovat stromky a keře, které jsou v kořenovém balu. Ideální čas nastává také na výsadbu ovocných dřevin. Sledujte dostatečnou zálivku dřevin a pravidelně zalévejte také stromky a keříky v nádobách. Než se pupeny stromů otevřou, proveďte postřik proti škůdcům. 

Zahradní jezírka

V prvních jarních dnech ožívají zahradní jezírka. Je důležité co nejdříve zkontrolovat, zdali na jezírku nebyly přes zimu napáchány velké škody. Z jezírka odstraňte případné nečistoty - suché části rostlin, hnijící stonky, řasy, listí, apod., pečlivě projděte a zkontrolujte bariéru vzlínání a prohlédněte také jeho okolí. Pozornost věnujte také filtraci jezírka a filtračním materiálům a přezkoušejte kvalitu vody.