úvodní » Zahrada » Jak postavit bazén?


Jak postavit bazén?

Bazén je v dnešní době součástí velkého množství rodinných domů. Pokud chcete ušetřit, můžete se do stavby bazénu pustit i sami. Například betonový bazén zvládne postavit šikovný kutil bez problému sám. Druhy venkovních bazénů podle stavební technologie:

  • betonové bazény
  • bazény v kombinaci plechu s fólií
  • bazény v kombinaci plastových panelů s fólií
  • monolitické laminátové bazény

Papírování spojené se stavbou

Jestli stavba bazénu nepřesáhne plochu 40 m2, nepotřebujete stavební povolení ani ohlášení stavby. Podat musíte pouze žádost o územní souhlas na příslušném stavebním úřadě. Pokud budete mít bazén větších rozměrů, do plochy 150 m2, musíte stavbu nahlásit stavebnímu úřadu. Po dokončení stavby je v tomto případě také nutné provést kolaudaci.

Vhodné umístění

Bazén není vhodné umístit na zeminu, která byla nasypána. Musela by se dokonale upěchovat a bylo by potřeba se poradit se statikem. Bazén je také potřeba umístit v prostoru, kde nehrozí nebezpečí průsaku spodních vod.

Stavební jáma

Stavební jáma musí být na čelních stranách minimálně o 15–20 cm větší a na podélných stranách o 50–80 cm širší než je samotný obvod bazénu z důvodu přistavění opěrných zdí. Na výkopové práce si objednejte příslušnou stavební techniku s obsluhou. Kopat bazén ručně je velmi pracné, bagrem je to otázka hodiny.

Betonová deska

Po vykopání stavební jámy vybetonujte minimálně 10 cm silnou betonovou desku, součástí je také armování. Do betonové desky se musí zapustit armovací tyče pro později vybudované opěrné zdi. Stěny bazénu můžete jednoduše postavit ze ztraceného bednění. Je to rychlá varianta. Vnitřek ztraceného bednění se opět zalije betonem, armaturu umístěte jak vodorovně, tak svisle. Pro dokonalé vyzrání betonu je potřeba 21–28 dní.

Vnitřek bazénu

Vnitřek bazénu můžete vydláždit nebo použít speciální těžkou bazénovou fólii. U betonových bazénů vykládaných fóliemi se po vybetonování a začištění bazénu zavěsí fólie na lišty a napouští se voda tak, aby se fólie postupně vypínala.

Zastřešení bazénů

Bazénové zastřešení přináší několik výhod:

  • prodlužuje venkovní koupání až na 6 měsíců v roce
  • uspoří čas při péči o bazénovou vodu
  • umožní koupání v příjemně teplé vodě i při nepříznivém počasí
  • zabezpečí bazén před pádem malých dětí nebo domácích zvířat do vody

Většina firem vyrábí i zastřešení bazénů na míru. Pokud chcete mít netypický tvar bazénu, nemusíte mít obavy o jeho zastřešení. Není proto nic jednoduššího než si zastřešení předem objednat a k hotovému bazénu následně zastřešení přidat.