úvodní » Zahrada » Jak navrhnout zahradu?


Jak navrhnout zahradu?

Ke krásnému domu patří krásná zahrada. Pokud se stanoví pravidla, vytvoří se plán a jsou potřebné znalosti, není potřeba ani zahradního architekta. Jak vytvořit ideální prostředí pro odpočinek, zábavu i prostor pro vaše děti? Zahrada by se měla vždy tvořit podle vlastních představ, tak aby vyhovovala všem obyvatelům. Jak dětem, tak i domácím mazlíčkům. Před prvním sázení a kopáním, je dobré si promyslet, k čemu bude zahrada sloužit. Zda pro klidné posezení s přáteli nebo jako party prostor.

Krok za krokem

Důležité je mít plán a jasnou představu. Pak se nedopustíte typických omylů jako přeplněnost zahrady, na malé zahradě obrovský strom nebo nemožnost posekání trávy. Postup jako tomu předejít:

  • Zhodnotit pozemek – jeho umístění, sluneční podmínky, vítr, sklon pozemku, půda, vodní podmínky
  • Vytvořit seznam s potřebnými položkami – květinové záhony, stromky, keře, zeleniny, dětské hřiště, krb, jezírko a další
  • Zvolit styl zahrady – záleží jen na majiteli a jeho vkusu, stylu domu a koníčcích
  • Vyměřit pozemek a načrtnout skicu – ideální v měřítku 1: 100, 1cm = 1m
  • Vybrat tvary zahradních prvků – trávník, záhony, jezírko, měly by ladit s domem
  • Vytvořit různé kompozice- vždy by měla být vyvážená hmota (dům) s prostorem (trávník)
  • Použití architektonických prvků – zídky, cesty, schody, kameny, nádoby
  • Výběr materiálů – vždy musí ladit s domem a okolím
  • Navrhnout plán osazení – začíná se s páteřními rostlinami (strom) postupuje se od rostlin větších k menším, zahrada by měla stínit
  • Vymyslet osvětlení a zavlažování

Zahradní styly

Styl zahrady vypovídá o majiteli, co má rád, co ho baví a jaké jsou jeho priority. Základním rozdělením je na formální, pro který jsou typické symetrické tvary a rovné linie nebo neformální, který je více uvolněný a prostupující celou zahradou. V oblasti zahradní architektury se nejčastěji vyskytují styly přírodní, anglický a provence.

Přírodní styl

Přírodní styl je založen na bázi filozofie člověka a přírody. Rostliny zde sehrávají hlavní roli, pěstování bez použití umělých hnojiv, často se využívají obnovitelné přírodní zdroje. Sází se podle přírodních společenstev, jako lesík, mokřad, louka.

Anglický styl

Anglický styl má inspiraci ve viktoriánských zahradách na přelomu 19. a 20. století. Zahrady působí neformálním přírodním dojmem, připomíná zahrady starých šlechtických sídel. Anglická zahrada by měla plnit především funkci estetickou, měla by zdobit. Typické jsou přeplněné květinou záhony, ovocné a okrasné dřeviny a užitkové rostliny, jako jsou bylinky.

Provence styl

Styl inspirovaný jihem Francie. Provence, často špatně psaný jako provance. Zahrada ve stylu provence je typická svými prvky středomoří, barevností a starými kousky. Sází do květináčů, kotlů, džberů a jiných dekorativních nádob. Květiny, které provence vévodí, jsou ibišky, fuchsie a oleandry.

Zahrady ve svahu

Zahrada ve svahu je často výzvou nejen pro zahradního architekta. Ovšem pokud se dílo podaří, vznikne tak neobyčejný prostor. Pěstování ve svahu nabízí nepřeberné množství, jaké rostliny zvolit. Na výběr jsou rostliny různých výšek, porůstajících plochu nebo viset dolů. Existují rostliny i na slunečný i stinný svah.  

Moderní zahrady

Modernistické či minimalistické zahrady jsou typické svou funkčností. Prostor je určen hlavně člověku než rostlinám. Důležité je, aby vše bylo vyřešené do posledního detailu. Nevyužívá se příliš rostlinných a stavebních prvků. Pozornost je věnována hlavně volnému prostoru.