úvodní » Zahrada » Dětská hřiště » Dětské hřiště


Dětské hřiště

Každý z nás jako dítě zajisté toužil po dětském hřišti se skluzavkou, prolézačkou a pískovištěm. Bohužel ne každému se toto přání splnilo. Nikdo nám ale nezakazuje dětské hřiště dopřát alespoň svým dětem a částečně si tak splnit naše dětské sny.

Na vaší zahradě tak nemusí být jen upravená zeleň, prostor pro pěstování ovoce a zeleniny, nebo terasa pro posezení s přáteli. Udělejte ze své zahrady multifunkční prostor, který se stane oblíbeným útočištěm pro vaše děti.

 

Umístění dětského hřiště

Pokud jste se rozhodli, že svým dětem pořídíte hřiště je potřeba vybrat správný prostor. Je třeba vybrat místo prosluněné, ale zároveň alespoň trochu kryté proti ostrému letnímu slunci. Dětské pískoviště by se nemělo nacházet na silně provětrávaných místech, v prohlubních s vysokou vlhkostí a na severní straně zahrady. Velkou výhodou je, pokud z domu na dětské hřiště vidíte a máte tak svoje děti pod kontrolou třeba když vaříte.

Správný povrch

Děti při svém dovádění rády skáčou a velmi často se stane, že spadnou na zem, podklad by tedy měl být rovný, stabilní a přiměřeně měkký. V okolí dětského hřiště nesmějí být žádné díry, obrubníky nebo jiné nástrahy, aby nedošlo k úrazu.

Výběr dětského hřiště

Nejdůležitějším faktorem při výběru dětského hřiště je správný výběr materiálu a povrchové úpravy. Konstrukce by měla být odolná proti vlhnutí a rezivění. Nejčastěji se při stavbě dětského hřiště využívá hladce opracované dřevo, plastové odlitky nebo kov. Spojovací prvky bývají vyrobeny z kovu s nerezovou povrchovou úpravou.

Do vaší zahrady jistě nejlépe zapadne dřevěné dětské hřiště, které nenaruší její přírodní a přirozený vzhled.

V neposlední řadě zvažte, kolik místa na zahradě máte. Dětských hřišť existuje celá řada, od malých domků s pískovištěm až po velké věže se skluzavkou a přídavnými moduly.

Při koupi dětského hřiště dbejte na bezpečnost a ověřte si, zda splňuje potřebnou certifikaci, která se řídí normou ČSN EN 71 nebo ČSN EN 1176.

Části dětských hřišť

Dětské hřiště se obvykle skládá z hrací věže, jejímž základem je podesta tvořená prkny, ve které je umístěno pískoviště. Věž bývá obvykle vybavena dřevěnou nebo plachtovou stříškou. Samozřejmostí je skluzavka, na kterou je přístup právě z hrací věže.
Houpačky jsou nejčastěji součástí přídavných modulů, můžeme si vybrat baby sedák pro nejmenší děti nebo například dvousedák pro houpání dvou dětí současně.

Oblíbené jsou také dětské lezecké stěny, provazové žebříky nebo pružinová houpadla.

Stavba svépomocí

Na trhu nalezneme spoustu dětských hřišť. Můžeme si koupit hřiště ve stylu IKEA a krok za krokem s návodem v ruce montovat. Vybrat si také můžete předmontovanou verzi, vždy se ale ujistěte, co výrobce předmontovanou verzí rozumí. Pokud chcete ušetřit zakupte si hřiště v kamenné prodejně, sami si ho odvezte a smontujte. Skládání není tak složité, jak by se mohlo zdát a pokud jste alespoň trochu manuálně zruční určitě to zvládnete sami.