úvodní » Zahrada » Brány, ploty a cesty » Jak vypěstovat živý plot?


Jak vypěstovat živý plot?

Živé ploty, co se počtu týče, začínají pomalu dohánět klasické ploty, tvořené plaňkami a sloupky. Živý plot vás totiž nejen schová, ale také ozdobí každou zahradu a dům. Má tak hned několik funkcí. Pokud jste se rozhodli, že si vypěstujete živý plot, začněte správně již od začátku, jak? To se dozvíte v našem článku.

Živý plot není pouze na parádu

Živý plot svými funkcemi velmi mile překvapuje, neplní totiž pouze funkci dekorativní, ale také izoluje zahradu od hlučného a prašného provozu, samozřejmě je zábranou proti pohledům zvědavých sousedů a kolemjdoucích, ale také vás ochrání před větrem a zahradu vám opticky ohraničí a vytvoří tak jeden velký přírodní celek.

Chci vysoký hustý živý plot

Pokud budete začínat od sazeniček, je potřeba si připravit dostatek času, trpělivosti a péče. Potrvá několik let než z malých sazeniček vyrostou statné a husté stromy nebo keříky. Mějte na mysli, že i rostliny, které vrostou až 50 cm za rok, potřebují zastřihávat, aby byly husté a vytvořilo nepropustnou clonu.

Jestliže chcete okamžitě, aby na vás nebylo vidět a zároveň nechcete nic umělého, zvolte rákos. Ten se umístí na drátěný plot, který schová a vytvoří tak přírodní plot, který bude vaše soukromí chránit do doby,než malé stromky vyrostou, zhoustnou a zesílí.

Malý nebo velký? Opadavý nebo stále zelený?

Než se vydáte do zahradnictví pro výběr rostlinek a stromů, je dobré si ujasnit několik faktorů, které od živého plotu očekáváte. Před výsadbou se musíte rozhodnout, jestli chcete živý plot stále zelený nebo opadavý. To souvisí s dalším rozhodnutím,jestli chcete být od zraků sousedů chráněni po celý rok, nebo jen přes léto, když se koupete a opalujete.

Důležité je také zvážit velikost pozemku, pokud budete ohraničovat pozemek malý a úzký, je dobré zvolit stříhaný živý plot, který budete moci upravovat podle prostoru. V případě velkých pozemků můžete klidně zvolit živý plot víceřadý a volně rostoucí.

Více druhů živých plotů

  • živý plot jako ohraničení pozemku - dřeviny musí být vysoké přes 1, 5 metru
  • rozdělení zahrady na menší prostory - dřeviny a keře s výškou do 1 metru
  • nízké plůtky, obruby záhonů - výška do 50 cm

Rostliny vhodné na živý plot

Mezi nejoblíbenější a nejpoužívanější rostliny patří túje Smaragd jinak nazývané zerav. Tento druh sice neroste příliš rychle, ale zase ne musí tak často upravovat a zastřihávat. Počítejte s tím, že vám vyroste za rok tak o 20 centimetrů. Odborníci doporučují sázet 2 kusy do jednoho metru.

Rychleji pak roste druh túje Brabant, ovšem vyžaduje také větší péči. Aby lépe košatila a stávala se hustší musí se pravidelně zastřihávat. Mezi největší rychlíky v růstu patří cypřišek Leylandův, lidově nazývaný leylanďák.

Tento druh může za rok vyrůst až o jeden metr. Rychlost s sebou ovšem nese i své nevýhody, a ty spočívají v pravidelné a časté údržbě, hlavně v zastřihávání. Pokud ho necháte bez zastřižení a zkrácení, vytvoří hustý porost a před pohledy sousedů vás příliš neochrání. Mezi keře, které vytvoří luxusní a honosný živý plot patří buxusy (zimostrázy).

Kdy založit živý plot?

Rostliny na živé ploty se mohou sázet od jara do podzimu, to znamená během celého vegetačního období. Vše ale záleží na konkrétním druhu rostliny. Živé ploty tvořené opadavými prostokořenovými dřevinami je potřeba vysazovat na podzim po opadu listí nebo brzy na jaře do začátku rašení.

Živé ploty z jehličnatých a stálezelených dřevin mají ideální dobu výsadby na jaře, nejpozději na začátku května nebo do srpna, nejdéle však do poloviny října. To proto aby stačily do zimy pořádně zakořenit.

Výsadba krok za krokem

  • před sázením jednotlivých rostlinek půdu důkladně zkypřete a přihnoje
  • koupené rostlinky opatrně vyklepte z kontejnerů a odstřihněte suché a poničení části kořenů
  • takto připravenou rostlinku vložte do připraveného příkopu a to tak, aby kořeny nekoukaly ven ze země
  • po vložení zkontrolujte, zda není rostlinka křivě zasazená, zahrňte ji zeminu a tu opatrně přišlápněte
  • zasazenou rostlinku důkladně zalijte