úvodní » Zahrada » Brány, ploty a cesty » Jak vybrat zámkovou dlažbu?


Jak vybrat zámkovou dlažbu?

Zámková dlažba je jednou z nejlepších možností, jak vytvořit pevnou, trvanlivou a rychlou cestu, vjezd nebo místo pro parkování. Z čeho se zámková dlažba vyrábí, jakou technologii a jak si vybrat tu správnou a jaké sledovat vlastnosti, to se dočtete v našem článku.

Co to zámková dlažba je?

Zámkovou dlažbu není potřeba nějak zdlouhavě představovat, každý víme, jak vypadá. Co možní nevíte je, z čeho se vyrábí. Zámková dlažba se vyrábí prefabrikací ze zhutněného betonu, jehož svrchní vrstva je pohledová, upravená pro reprezentativní vzhled, a dlaždice jsou navržené ta, aby do sebe při pokládce dokonale zapadaly.

Díky tomu vzniká povrch stabilní a odolný proti horizontálnímu posunu. Zámková dlažba se vyznačuje rychlou pokládkou, možností rozebrání a opětovného použití, což ocení nejeden zahrádkář nebo kutil.

Bohatá nabídka barev a tvarů

Zámková dlažba může mít různé odstíny a tvary, díky tomu je prakticky neomezené množství možností jak vytvářet různé tvary, ornamenty, ale také obrazce nebo nápisy. Se zámkovou dlažbou se mohou vytvářet praktické prvky, jak jsou parkovací čáry, parkovací místa nebo vyznačení důležitých míst.

Současná stavební trh nabízí opravdu širokou nabídku a to se týká i zámkové dlažby. Díky široké nabídce je sice široký výběr, ale najít kvalitní a vhodnou dlažbu je o to složitější a mnohdy se v nabídce neorientují ani profesionálové. Je tak důležité sledovat určitá kritéria:

  • nosnost
  • odolnost
  • mrazuvzdornost
  • protiskluzovost a protismykové vlastnosti
  • barevnost, tvar

První řadě sledujte nosnost

V první řadě co musíte o zámkové dlažbě zjistit je její nosnost. Ta není dána pouze tloušťkou dlažby, ale také jejím tvarem. Některé typy dlažby totiž dosahují odolnější vzájemné vazby sousedících kamenů, což zvyšuje celkovou odolnost vydlážděné plochy.

Základním pravidlem ovšem je se řídit podle tloušťky, ideál 40 až 45 mm pro pochozí dlážděné plochy, to jsou cesty kolem domu, terasy a chodníky. Tloušťka 60 mm je pro častější zátěžové pěší stezky a cyklostezky a tloušťka 80 - 100 mm je pak pro vysoké dopravní zatížení a zatěžované plochy jako jsou parkoviště.

Mrazuvzdornost

Mrazuvrzdornost zámkové dlažby je dána především zpracováním materiálu. Odolné dlaždice jsou vibrolisované, s nízkým podílem zbytkové vody a dusičnanů, které mohou za vznik sanytrových květů.

Druhým typem jsou vibrolité dlaždice, které obsahují více vody a tak se na nich při mrazech tvoří drobné krystalky ledu, které narušují vzhled a trvanlivost dlaždic.

Hladký nebo protiskluzový povrch

Pro bezpečnost chůze je samozřejmě lepší protiskluzový povrch, pokud vám jde především o vzhled a výtvarné umění, je lepší volit povrch hladký. Výhodou hladkých dlaždic je jejich údržba, která je velmi snadná a rychlá. Protiskluzová, tedy hrubá, pak brání proti uklouznutí na mokrých, zasněžených a zledovatělých plochách.

Zámková dlažba se vyrábí ve variantách hladká, polohrubá, hrubá.