úvodní » Stavba » Zateplení a izolace » Postup zateplení fasády


Postup zateplení fasády

Při rekonstrukci fasády nebo u novostavby, kdy je fasáda prováděna poprvé, je jedním z nejdůležitějších kroků kvalitní provedení tepelné izolace. Díky tepelné izolaci se zabrání zbytečným tepleným ztrátám, a jelikož ceny energie stále rostou, stává se instalace tepelné izolace výhodnou investicí, která se zcela určitě vrátí. Co tepelná izolace obnáší, na co si dát pozor a jak postup probíhá, se dočtete v následujícím článku.

Tepelná izolace dokáže zpříjemnit bydlení, zabránit zbytečnému úniku tepla, odstranit teplené mosty a zabránit vzniku plísní. V případě, že se bude teplená izolace provádět na starém domě, dává to možnost i na změnu celkového vzhledu domu, protože bude potřeba nové fasády.

Základní informace

Mezi nejtradičnější způsob zateplení fasády je kontaktní zateplovací systém. Díky němu se zabrání tepelným ztrátám a zlepší se celkový vzhled domu. U tepelné izolace je na výběr ze dvou izolantů, polystyrenu nebo minerálního vlákna. Firem, které prodávají a vyrábějí minerální vlákna, je na českém trhu pouze 5. Díky tomu si navzájem kontrolují kvalitu a není tak možné, aby nějaká z nich kvalitu snižovala. Navíc jsou minerální vlákna vyráběna z přírodních materiálů a výroba je ekologická.

U polystyrenových izolantů je to horší, výrobců je několik desítek a nejčastěji se polystyren dováží z Polska. Ovšem český polystyren se dá poznat, díky barevným proužkům na každém kusu. Výhoda polystyrenového izolantu spočívá, že je tvořen z 98% vzduchem a jen z 2% polystyrenem, to zajišťuje jeho výborné a stále izolační schopnosti.

Při výběru izolantu je potřeba se věnovat i jeho tloušťce, obecně platí čím tlustší, tím větší schopnost izolace. Aby byla úspora co největší, je dobré využít odborníky, kteří určí tloušťku izolantu a popřípadě doporučují další místa vhodná pro tepelnou izolaci, například vnitřní izolaci domu nebo zateplení střechy nebo sklepa.

Postup zateplení fasády

Před samotnou instalací je důležité, aby bylo obvodové zdivo dokonale suché. V opačném případě by docházelo k hromadění vlhkosti ve zdivu. Dále musí být podklad pevný, zbavený nečistot a mastnot, Musí být odmontovány fasádní prvky, jako hromosvod, okapy nebo odvětrávací mřížka. U kontaktního zateplovacího systému se dají použít dva způsoby, jak založit izolant. První je za pomocí zakládací latě, nebo častěji využívaný, namontováním zakládacího profilu., který je namontován kolem celého obvodu zateplovaného zdiva.

Nalepení fasádní izolace

Následuje nalepení fasádní izolace. Lepidlo se nanáší na zadní stranu desek, minerální vlákna nasáknou více lepidla než polystyrenové desky. Izolační desky se lepí vždy od spodu nahoru ve vodorovných řadách. Postupuje se stejně jako u cihel. Důležité je, až se dojde na otvory, jako okna nebo dveře, aby u rohů nebyla žádná spára. Docílí se toho, když se desky upraví do písmene L.

Izolační desky se upevňují talířovými hmoždinkami. Minimální počet jsou 4 hmoždinky/m2, ideální je pak 6 ks/m2. Hmoždinky pevně drží izolační desky u zdiva, nemohou se tak odloupnout ani posouvat do stran. Aby nedošlo k vytvoření teplených mostů, a prokreslení hmoždinek do fasády se doporučuje zápustná montáž.

Zarovnání plochy krycí štětkou

Dalším krokem je zarovnání plochy krycí stěrkou. Její aplikace je vždy shora dolů. Do stěrkové hmoty se musí vtlačit armovací tkaninaperlinka. Musí být tak hluboko, aby byla z obou stran kryta stěrkou. V místech častého namáhavých se může vrstva zdvojit, a u dveří nebo oken se ještě doplňuje o jiný druh perlinky – diagonálu.

Penetrační nátěr

Po vyschnutí armovací vrstvy se štětcem nebo váleček musí nanést penetrační nátěr, ten by měl být v odstínu finální barvy fasády. Pak už zbývá jen vrátit parapety, hromosvod a odvětrávací mřížky a nanést fasádní omítku. Ta chrání fasádu proti povětrnostním vlivům.

Zateplení fasády domu