Jak na zateplení fasády?
Staré domy jsou velmi často energeticky ztrátové, jejich zateplení bývá nedostatečné, nekvalitní nebo zcela chybí. Proto se celá řada domácností rozhoduje pro zateplení fasády. Jak se zateplení rozděluje, jaké jsou výhody různých druhů a na co si dát pozor.
Proč zateplit fasádu?
- snížení nákladů na vytápění
- bezpečná a návratná investice
- eliminace tepelných mostů
- prodloužení životnosti konstrukce
- zlepšení vzhledu domu
Jaké jsou druhy zateplení?
Zateplení fasády je možné dvěma způsoby. Prvním způsobem je tzv. kontaktní zateplení fasády též také kontaktní fasáda. Druhým způsobem je provětrávaná fasáda. Mezi nejvíce aplikovaným zateplením je kontaktní zateplení fasády a hlavním důvodem je jeho snadná aplikace samotného zateplení. Provětrávaná fasáda je vhodnější pro objekty, které potřebují “ lépe dýchat”, navíc nabízí lepší zvukovou izolaci.
Kontaktní zateplení fasády
Jak již bylo napsáno tak kontaktní zateplení fasády jsou nejpoužívanějším způsobem zateplení fasády na zateplení domů. Izolantem jsou minerální vata nebo pěnový polystyren. Izolant je poté napevno přichycen přímo na stávající fasádu.
Důvody, proč zvolit pěnový polystyren:
- nižší cena než u minerální vaty
- snazší opracovatelnost
- možnost ho aplikovat na zděné domy i moderní novostavby
V současné době se jako izolant více využívá fasádní polystyren. Je možné ho využít jak na novostavby tak i z rekonstrukcí. Postup při zateplování tímto způsobem lze popsat v několika krocích:
- pevné izolační desky se nalepí na obvodovou stěnu,
- mechanicky se ukotví,
- na závěr se desky omítnou tenkovrstvou probarevnou omítkou.
Zateplení minerální vatou
Minerální vata se využívá v objektech, kde je potřeba zajistit nehořlavost. Má také oproti polystyrenu lepší akustické vlastnosti. S minerální vatou je možné zateplit také nerovinné stěny. Lamely z minerální vaty je možné ohnout od oblouku.
S minerální vatou se pracuje obtížněji než s polystyrenem a její cena je dvojnásobně vyšší. Jednou z nevýhod minerálního zateplení je také potřeba volit dostatečně propustné tmely a povrchové omítky. Je to z důvodu difuzní otevřenosti minerální vaty.
Provětrávané fasády
I k provětrávaným fasádám se využívá jako izolant minerální a skleněná vata, OSB desky nebo různé fasádní desky - betonové, keramické, kovové. Takové izolanty se využívají, protože je potřeba využívat materiály s co nejmenším difuzním odporem.
Izolanty se vkládají do připravených roštů. Rošty jsou předsazené oproti zdi domu, a díky tomu vznikne požadovaná mezera, ta zamezí proudění vzduchu vlhnutí stěn domu. Z toho důvodu se tento typ zateplení doporučuje u budov a objektů se zvýšenou vnitřní vlhkostí.
Kroky při provětrávaném zateplení:
- vytvoření a upevnění nosného roštu,
- vytvoření odvětrávané mezery,
- vložení samotného izolantu a
- obložení jako poslední krok.
Výhodou provětrávané fasády je možnost ji aplikovat i v zimních měsících. Je to možné, protože se jedná o suchý proces.
Informace na zpracování článku nám poskytla stavební firma Praha IVPS s.r.o.