úvodní » Stavba » Zateplení a izolace » Izolace domu z vnitřní strany


Izolace domu z vnitřní strany

S rostoucími cenami energií se stala teplená izolace domů velmi využívaným prostředkem, jak ušetřit. Nikdo nechce, aby mu teplo unikalo do ulice. S tímto trendem se objevila velká spousta firem, které se zateplováním zabývají, ale ne všechny dokážou práci kvalitně a účinně. Jak samotná izolace probíhá, jaké existují druhy a co si ohlídat, s tím vám poradí následující řádky.

Izolace nepřinese nejen energetickou úsporu, vztahující se na vytápění a klimatizaci domu, ale poskytne i zvukovou izolaci, může být proti požární a po její instalaci, může přijít i čas na novou fasádu. Na úplném začátku by se měla najít místa, kde dochází k nevětším tepleným ztrátám.

  • Prohlédnout stropy a dutiny
  • Zkontrolovat těsnost oken a dveří
  • Prohlédnout fasádu
  • Zkontrolovat sklep a jeho strop a okýnka

Opravdu účinná izolace by měla být provedena jak vevnitř, stropy a střecha, tak zvenku, fasáda. S moderními technologiemi ve stavebním průmyslu se dá vybírat z několika druhů a materiálů vhodných pro izolaci. Se správným výběrem může pomoci stavebně energetický audit. Ten vyhodnotí skutečné tepelné ztráty a určí vhodné zateplení.

Vnitřní izolace

Na zateplení stropu je foukaná izolace z minerální vlny, která je nehořlavá, odolná vůči vlhkosti, plísním, tou nejvhodnější. Pěna dokáže vyplnit veškeré dutiny trámového stropu nebo je možné ji nafoukat přímo na celý prostor. Foukanou izolaci využijí lidé s malým přístupovým prostorem do střešní konstrukce a místům se špatnou dostupností. Foukaná izolace se provádí za pomoci 100m dlouhých hadic, které jsou napojené na stroj, který je umístěn na zdvižném vozíku.

Materiál z hadic je nafoukán do otvorů v konstrukci střechy a neprodyšně přilne ke stavební konstrukci a zamezí tak vzniku tepelných mostů. Celková doba aplikace trvá jen několik hodin. Tato metoda nepřeruší fungování domu, nezpůsobí zbytečný nepořádek a platí se pouze ten materiál, který byl potřeba pro správné zateplení domu.

Kontaktní zateplení

Kontaktní zateplení je nejpoužívanějším způsobem. Jako izolační materiál je používán pěnový polystyren nebo minerální vata. Materiál je lepen a následně ukotven přímo k fasádě nebo do interiéru, tak se vytvoří dokonalá přilnavost a pevnost. Častěji je využíván polystyren před minerální vatou kvůli ceně a lepšímu opracování. Ovšem naproti tomu minerální vata poskytuje větší zvukovou izolaci.

Výhodou této izolace je malá tloušťka izolace, dobré izolační vlastnosti, snadná údržba, technologická nenáročnost, efektivita za dobrou cenu. Naopak na co si dát pozor, instalace je možná pouze za dobrého počasí, musí se dávat pozor na mechanické poničení, důležité je kvalitní provedení.

Před tím než začnou samotné práce, je nutné ošetřit stávající fasádu. Musí se připravit suchý a pevný základ, který je zbavený nečistot a uvolněných starých částic. Fasáda by neměla mít ani větrací mřížky, hromosvody, parapety nebo okapy.

Provětrávaná fasáda

Při zateplení tímto způsobem jsou izolační deky vkládané do připravených roštů. Rošty nejsou přimontovány přímo ke zdi, ale je mezi nimi mezera. To umožňuje cirkulaci vzduchu, která tak zamezí vzniku vlhkosti. Díky tomu se zateplení provětrávanou fasádou hodí pro domy s větší vnitřní vlhkostí. Zateplení tohoto typu vyžaduje jen suché práce, proto se může provádět v jakémkoliv počasí.

Provětrávaná fasáda poskytuje výborné tepelně izolační i zvukové izolace. Navíc vyniká v protipožární odolnosti, vysokou životností, snadnou údržbou, jednoduchou opravitelností. Mínusy jsou vyšší pořizovací cena a složitější instalace.