úvodní » Stavba » Výběr obkladů do koupelny


Výběr obkladů do koupelny

Mnoho z nás někdy potkala nebo potká rekonstrukce koupelny. Výměna dlažby s obklady je tak pravděpodobně to první, co budete řešit. Výběr správných obkladů a dlažby je v dnešní době díky internetu jednodušší, vždy je ale dobré se poradit s odborníkem. Dlažba má totiž mnoho parametrů, kterými se od sebe značně liší. A právě kvůli různorodosti nabídky obkladů není výběr jednoznačně jednoduchý.

Barevné řešení obkladů 

Barva je rozhodně prvním ukazatelem na výběr správného obkladu. K funkčnosti sice nijak nepřispívá, ale pokud se vám nebude líbit, rok po rekonstrukci budete uvažovat nad další výměnou. K tomu se vztahuje jakási morální výdrž. Obklady mohou být hezké teď, kdy jsou moderní pastelové barvy, šedá s bílou a jednoduché designy. Bude to platit ale i za 15, 20 let?

Jaký trend barev obkladů bude, to samozřejmě nikdo neví a proto doporučujeme vybrat dlažbu s jednoduchými vzory a v barvách, které budou stylové téměř určitě i po delší době. Tyrkysová, narůžovělá .. to nejsou barvy, které jsou moderní teď, co pak za několik let. Vhodnou volbou jsou obklady v jedné či ve dvou barvách, klidně jen různých odstínů. 

Dlažby a obklady Balvano Obklady a dlažba Terra

Na obrázku série Balvano a Terra z Keramika Soukup

Důležité tedy je, aby se barevná kombinace obkladů a dlažby neokoukala. Pokud nemáte v oblibě "nudné" jednobarevné obklady, poměrně pěkným řešením jsou tu pak některé prvky na oživení, jako jsou například mozaiky. K jedno či dvoubarevným obkladům přidejte malé kostičky a hned to vypadá lépe. Mozaika byla navíc moderní už 50 let nazpět a díky moderně-historickým detailům a oblibě retro stylu ještě dlouho bude. 

Velikosti obkladů a jejich nákup 

Velmi oblíbené se stávají v posledních letech obklady s velikosti 30x30 cm nebo 60x60 cm. Tyto obklady lze nazývat také jako velkoformátové, protože hned na první pohled je jasné, že jsou o velký kus větší, než běžné obklady. Velikost spáry je zde přibližně 2 milimetry, takže takovéto obklady vytvoří plochu s malým počtem rušivých elementů. Velkoformátové obklady jsou luxusnější a můžete je koupit u SOUKUP EXPERIENCE.

Jak jsme již zmínili, velmi oblíbeným typem obkladu je i mozaika. Nejčastěji se však používá na pozvednutí kontrastu mezi velkým formátem dlažby a nějakým prvekm koupelny, jako je například vana.

Cena obkladů se pohybuje v rozpětí od nějakých 150 korun do několika tisíc za jeden metr čtvereční. Pokud tedy máte omezený rozpočet (ať už je to jakoukoli částkou), doporučujeme si změřit koupelnu a z toho určit cenu za metr čtvereční obkladu. Nezapomeňte na penetraci, lepidlo a potřebnou spárovací hmotu. V případě, že si nebudete realizovat projekt sami, kalkulujte i s náklady na práci obkladače

Dlažba a obklady Habitat Dlažba a obklady Habitat

Na obrázku série Habitat z Keramika Soukup

Doporučujeme pořídit přibližně o 5 procent více obkladů, než bude potřeba. Často se totiž stane, že se nějaký kus rozbije při manipulaci nebo při přepravě. Pokud nějaký obklad ušetříte, schovejte ho! Nikdo vám nemůže zaručit, že za několik let seženete ten samý typ a odstín obkladu. Výměna bloku obkladu je sice náročná, ale po rozbití jednoho kusu nebudete muset nahrazovat obklad pouze "podobným."

Požadavky na obklady a dlažby

Požadavky jsou stejné jak pro obklad, tak pro dlažbu. Lze vlastně říci, že dlažba na stěně je obkladem a naopak - obklad na zemi je dlažbou. U obkladů/dlažeb musíme dbát na následující:

  • protiskluznost - povrchy obkladů se ošetřují nejčastěji speciálními protismykovými glazurami (A - základní, B - průměr, C - nejvyšší stupeň protiskluznosti), případně zdrsněním
  • odolnost - obklady by měly být kvalitní a odolné - po pádu běžně užívaného předmětu v koupelně by neměl prasknout
  • barená stálost - jak jsme již zmínili, barvu vybírejte na desítky let dopředu, obklady by si ji měly udržet - nakupujte pouze od prověřených výrobců a distributorů

Podlahové vytápění

Keramické obklady a dlažby jsou vhodné pro použití nad podlahové vytápění. Výborně vedou teplo a jsou příjemné na dotyk. Podlahové vytápění zajistí teplo od nohou, podlaha rychleji a samovolně uschne bez vaší pomoci a nepotřebujete v koupelně žádný radiátor.