úvodní » Stavba » Voda a odpady » Jak vypustit a vyčistit bojler?


Jak vypustit a vyčistit bojler?

Ohřívání vody v bojleru je klasický způsob, který je léty prověřený a stále velmi populární. Je to praktický a úsporný způsob, který ovšem vyžaduje pravidelnou údržbu a čištění. V opačném případě může být voda závadná a zdraví nebezpečná. Jak se bojler vypouští a jak ho efektivně vyčistit, se dočte v následujícím článku.

Bezpečně

Bojler je nutné čistit v pravidelných intervalech, které se odvíjejí podle kvality vody. Před samotným vypouštěním a čištěním bojleru je důležité ho nechat den vypnutý. V opačném případě hrozí opaření od horké vody v bojleru.

Vypuštění

Bojler slouží k ohřívání vody, a tak je potřeba se jí před jeho čištění zbavit.

  • odpojit bojler od přívodu elektřiny
  • uzavřít přívod vody
  • otevření kohoutku s teplou vodou, a to naplno
  • otevření pojišťovacího ventilu (pokud je součástí)
  • vypouštění vody

 

Druhým možným vypuštěním vody, které je rychlejší a snazší, je sundání vrchního krytu a demontování veškeré elektroniky. Pak následuje povolení příruby bojleru a voda se z nádrže vybírá kbelíky.

Pozor na ucpání

U obou výše zmíněných způsobů je potřeba se zbavit přebytečné vody. Ta je většinou kalná a plná různých sedimentů, jako písek nebo sanytr. Nedoporučuje se tak vodu lít do umyvadla nebo vany, která by je mohla ucpat. Ideálním způsobem je lít vodu do záchodová mísa.

Čištění

Po odstranění veškeré vody v nádobě se opatrně odšroubují zbylé šrouby a odmontuje se příruba, poté může být bojler vyčištěn. Nejlepším způsobem je jeho vypláchnutí. Při čištění je potřeba dát si pozor na topnou a anodovou tyč, které jsou na přírubě.

Vodní kámen

Voda vodní kámen tvoří a je nutné se ho pravidelně zbavovat. Pokud je vodní kámen měkký postačí k jeho odstranění proud vody nebo otření. V případě tvrdého vodního kamene je ideálním pomocníkem dřevěný předmět. Je potřeba mít na paměti, že se nesmí porušit smalt. Menší části postižené vodním kamene se dají vyčistit ponořením do octové vody.

Výměna poškozených dílů

Při čištění je ideální doba na výměnu poškozených nebo rozbitých dílů. Většinou to bývá těsnění pod přírubou a hořčíková anodová tyč. Těsnění je většinou lisované a tak se vyplatí ho při každém čištění vyměnit. Utahuje se s citem. Pokud bude dotažené málo nebo hodně, je možné, že bude protékat.

Anodová tyč

Hořčíková anodová tyč je důležitou součástí každého bojleru a jejím úkolem je chránit jeho plášť. Bohužel se u toho rozpouští, může se rozpustit úplně celá,  a tak je potřeba ji jednou za 2 roky měnit. Jakkoliv poničené díly se rozhodně do bojleru nevrací. Příruba musí být naprosto čistá, hladká bez rzi nebo vrstvy sanytru.

Opět v provozu

Po vyčištění a výměně poškozených dílů přichází na řadu opětovné připojení bojleru. Postupuje se v opačném pořadí jako u demontáže. Všechny povolené ventily se musí utáhnout a pak se teprve může začít s napouštěním vody. Opět se zapne přívody vody a bojler se může pomalu začít plnit.