úvodní » Stavba » Voda a odpady » Jak vyčistit odpadové potrubí?


Jak vyčistit odpadové potrubí?

S ucpaným nebo zaneseným odpadem se potýká každý, ať už je to v bytě, domku nebo chalupě. Odpady se velmi často zanášejí vlasy, zbytky jídla a dalšími nečistotami. Ty pak způsobují, že odpad neodtéká tak jak má nebo dokonce vůbec. Současný trh nabízí několik různých způsobů, jak se tohoto problému zbavit. Jaké existují možnosti, se dočtete v následujícím článku.

Prevence je důležitá

Nejlépe se odstraňuje problém, který vůbec nenastal. Proto se vyplatí odpad chránit plastovými nebo kovovými sítky, které zabrání nečistotám se dostat až do odpadního potrubí, tam ho ucpat a zabránit dobrému odtoku vody. Dalším řešením prevence je každý týden prolít odpad 2 – 3 litry vroucí vody. Dosáhne se tak rozpuštění kuchyňských toků i mýdel nebo šamponů.

Zvon a sifon

Ze všeho nejdůležitější je zjistit příčinu, která způsobuje špatné odtékání. Velmi často postačí použít gumový zvon. Tím se ucpe otvor a silně se zapumpuje, nečistoty by se pak měly uvolnit. Další fází je kontrola sifonu a jeho mechanické vyčištění. Při jeho čištění se nesmí zapomenout umístit pod něj kýbl, kam vyteče zbylá voda.

Použití chemie

Pokud se ani po použití gumového zvonu neobjeví vír, který znamená odtékání vody, je načase použít nějaký chemický přípravek. Trh s čisticími prostředky nabízí spoustu výrobků, které fungují na stejném principu. Většina chemických přípravků funguje na bázi louhu. Ty jsou nejúčinnější na odstranění organických nečistot, chlupů, vlasů nebo nehtů. Prodávají se ve formě:

  • granule
  • tekuté
  • mikro granulované
  • gelové – bývají jen s 20 % obsahem louhu, což je šetrnější k plastovému potrubí a bezpečnější manipulaci

Prostředek se aplikuje do odpadu a zaleje se horkou vodou. Reakce bývají velmi divoké a je potřeba si dávat při používání velký pozor. Doporučuje se ochrana očí a rukou. Voda často vytryskává z odpadu na povrch a hrozí tak nebezpečí poleptání.

Pozornost je potřeba věnovat při jejich častém používání. Při vyvolané chemické reakci se dosahuje vysokých teplot, starší plastové potrubí nebylo na takové teploty vyrobené. Mohlo by tak dojít k zdeformování celého potrubí.

Biologické prostředky

Alternativou k chemickým čisticím prostředkům jsou biologické čisticí prostředky. Odpad se dá vyčistit za pomoci biologických enzymatických přípravků. Tyto prostředky osahují nezávadné bakterie, které dokáží rozložit nečistoty uvnitř odpadu a zároveň nenaruší potrubí.

Při čištění těmito prostředky je potřeba nastartovat biologický proces. Z toho důvodu se musí nechat asi 30 vteřin nechat protékat voda, až poté se naleje doporučené množství přípravku do odpadu a spláchne se doporučeným množstvím vody. Ideální je dávkovat přípraven na noc, aby mohl proces působit, nejlépe 6 – 8 hodin.

Mechanické čistění

Když nepomáhá žádná z výše uvedených variant je potřeba zasáhnout mechanicky. Ideální pomůckou je instalatérské pero, kterým se dá snadno prošťouchnout špunt, který blokuje hladký průběh vody. Instalatérské pero lze koupit v hobbymarketu nebo kutilském obchodě.

Pomoc odborníka

Pokud žádná z uvedených variant nepomáhá a odpad je velmi zanesen, je potřeba využít služeb odborné firmy. Specializované firmy většinou mívají kamery, kterými prohlédnou potrubí a odhalí příčinu problému. Vždy se nemusí jednat jen o nečistotu, ale také o protržené potrubí nebo jiné závažné problémy. Firmy pak provedou čistění za pomoci motorového pera, které je ze všech možností nejúčinnější.

Jak vyčistit odpadové potrubí?