úvodní » Stavba » Voda a odpady » Jak opravit kapající kohoutek?


Jak opravit kapající kohoutek?

Kapající kohoutek je nejen otravná záležitost, ale také při dlouhodobém kapání vody dochází ke zbytečné spotřebě vody. Kapající kohoutek tak může přijít až na několik set korun měsíčně. Oprava kohoutu není nic složitého, pokud je k dispozici vybavení a správně se odhalí příčina kapání. Jak kohoutek opravit a co vše bude potřeba, se dočtete v následujícím článku.

Příčina

Před samotnou opravou je důležité, se pokusit zjistit o jaký problém se jedná. Někdy se jedná pouze o usazeninu, která se dostala do armatury přes vodovodní trubky a tam se usadila, kde pak bránila ventilu správně dosednout. V takovém případě postačí pustit na plno páku nebo kohoutek a nechat vodu chvíli odtékat. Proud vody by měl usazeninu odplavit. Pokud kohoutek stále kape, jedná se pravděpodobně o poškozené těsnění.

Co bude potřeba

Základem úspěšné opravy je mít vše potřebné po ruce a mít vhodné vybavení. Ve většině případů kohoutek kape kvůli špatnému těsnění. Základem je tedy mít gumová těsnění v několika různých velikostech.

  • Šroubováky
  • Ruční stahovák
  • Klíč na sedlo vložky
  • Fréza na sedlo vložky
  • Nastavitelný klíč

Zavřít hlavní uzávěr vody

Při opravě i této jednoduché poruchy je potřeba dodržovat určitý postup. Přeci jen se jedná o manipulaci s vodou, která může být nebezpečná. Na úplném začátku je tak velmi důležité uzavřít hlavní přívod vody, aby nemohla během opravy kdekoliv téct. Na druhou stranu je potřeba vypustit zbylou vodu, která zůstala v potrubí a baterii.

Odstranění krytu

Pak následuje odstranění krytu kohoutku, vyšroubuje se šroubek, který je pod krytem a sejme se poškozený kohoutek. V případě, že to nejde, je dobré si pomoci jemným vyvikláním. POZOR bez použití větší síly. Pokud ani to nepomůže, využije se pomoc ručního stahováku.

Výměna těsnění

Pomocí šroubováku se odstraní poškozená ventilová vložka z baterie. Při výměně těsnění se musí vyšroubovat šroubek, který ho drží. Pak stačí vyměnit staré těsnění za nové. Těsnění by mělo být vždy ve stejné velikosti jako předchozí. Nikdy nesmí být menší. Větší těsnění se dá upravit na vhodnou velikost.

Výměna sedla

V případě, že se nejedná pouze o špatné těsnění, bude potřeba vyměnit celé sedlo baterie. Sedlo se vyměňuje za pomocí klíče. Nové sedlo musí mít naprosto stejné rozměry jako sedlo staré. Při problémech s jeho výměnou je možné použít frézu, které ho vyrovná. Nainstaluje se nová ventilová vložka.

Dokončení

Po výměně následuje zašroubování kohoutku a vrátí se zpět jeho kryt. Po zkompletování se opět pustí hlavní uzávěr vody a výsledek ve formě nekapajícího koutku by se měl dostavit. Pokud ovšem kapání nepřestalo, je potřeba postup zopakovat nebo přivolat pomoc odborníka.