úvodní » Stavba » Voda a odpady » Jak instalovat rozvody vody?


Jak instalovat rozvody vody?

Potrubní rozvody vody jsou neodmyslitelnou součástí každé stavby. Je tedy velmi důležité, hlavně u novostaveb, aby byly kvalitně provedeny plány, aby při projektování nedošlo ke ztrátě funkčnosti potrubí a nemuselo být použito více materiálu, než je potřeba. V současné době jsou nejoblíbenějšími matriály pro výrobu rozvodových trubek, plast nebo měď. Jak taková instalace probíhá, jaký materiál trubek vybrat a na co si dát pozor, vám prozradí následující článek.

Projekt

Jedním z nejdůležitějších kroků při realizaci potrubí pro teplou a studenou vodu, nebo pro pitnou a užitkovou, je propracovaný projekt. Díky projektu, který má za úkol, co nejefektivněji naplánovat umístění rozvodů, aby byl zajištěn nezávadný provoz, úspora materiálu, tepla i energie.

U novostaveb je celá realizace podstatně jednodušší, již během hrubé stavby se vytvoří otvory a prostory pro rozvody. Díky tomu se předchází dodatečnému vrtání a bourání. Při plánování rozmístění místností, by měl být brán ohled i na rozvody vody, ideálním řešením je umístit kuchyň, koupelnu a WC, co nejblíže u sebe, nebo alespoň nad sebou. Díky tomu se dá ušetřit za délku rozvodů a zmenšit teplené ztráty. Stejně tak by měl být umístěn i ohřev vody, aby byla délka rozvodů, co nejkratší. Obtížnější realizace nastává v případě rekonstrukce. Zde se bez vrtání a bourání nelze obejít, protože rozmístění místností již nelze změnit.

Veřejná nebo vlastní voda?

Před samotným zahájením je potřeba vědět, zda se bude čerpat voda z veřejného vodovodu, nebo bude vytvořen vlastní zdroj vody, studna, a zda se bude jednat o vodu pitnou nebo jen užitkovou. Velmi častým způsobem je kombinace obou, z veřejného vodovodu pitná voda a z vlastní studny jen voda užitková. S užíváním vody z veřejného vodovodu je spojeno několik výhod, je zajištěna pravidelná dodávka vody, záruka nezávadné hygienicky ošetřené vody.

V případě, že se bude voda čerpat z veřejných vodovodů, je potřeba, aby rozvody vody byly opatřeny vodovodní přípojkou, měla by být přímočará se spádem minimálně 0,30% a vést od veřejného vodovodu až těsně za vodoměr. Umístění přípojky by mělo být 1,2 – 1,6 metru pod povrchem. Každá přípojka musí být opatřena přípojkovým uzávěrem v místě napojení k veřejnému vodovodu.

Měření, kolik vody bylo spotřebováno, je zajištěno vodoměrem, který je umístěn, buď ve sklepě, nebo v nadzemní šachtě. Před každým vodoměrem je uzávěr, který je důležitý při kontrole nebo výměně vodoměru a za vodoměrem je potřeba nainstalovat mechanický filtr a výtokovou armaturu, která kontroluje armaturu vnitřního vodovodu. Díky filtrům a různým zařízením je možné dodatečně dotvářet kvalitu vody, odstranit nadbytek vápníku, vodního kamene nebo chloru.

Měď nebo plast?

Pro kvalitní a bezpečné bydlení je vždy potřeba využívat stavební materiály, které jsou nejvhodnější, účelové a zároveň estetické. To stejné platí i u rozvodů, výběrem nekvalitního a škodlivého materiálu je v ohrožení nejen správné fungování potrubí, ale i zdraví. Stále více diskutovaným tématem v oblasti rozvodů vody je použitý materiál na potrubí, a to měď nebo plast. Každý druh má své výhody, ale i nedostatky.

Měděné potrubí představují špičkový materiál, poskytující dlouhou životnost, je spolehlivé a bezpečné, to především svou nehořlavostí a neuvolňováním jedovatých plynů. Vlastnosti, díky kterým jsou stále víc oblíbené, i přes vyšší počáteční investici mohou být: 

  • Výborné mechanické vlastnosti
  • Odolnost vůči teplotním a tlakovým změnám
  • Odolnost vůči stárnutí materiálu
  • Bez zátěže životního prostředí, recyklace
  • Zdravotně nezávadné

Plastové potrubí je využíváno díky své jednoduché instalaci a propojením, není potřeba speciálních spojů a sváření. Plasty jsou odolné vůči korozi a lákavá je jejich nízká pořizovací cena. Nejčastěji používanými plasty jsou polypropylen, polyetylén nebo síťový polyetylén. Jednotlivé plasty se liší hustotou a jinými modifikacemi. Mezi obecné vlastnosti plastového potrubí jsou:

  • Poměr životnost x cena
  • Flexibilnost
  • Rychlost a jednoduchost instalace
  • Dokonalá těsnost spojů
  • Recyklovatelnost

Výměna rozvodových materiálů je nutná u starých domů, která mají ještě potrubí olověné. To bylo instalováno především mezi světovými válkami. Takové potrubí uvolňuje do vody olovo, které je pro lidský organismus škodlivé. Proto jsou výměny takových rozvodů částečně dotované státem. Využít finanční pomoci mohou jak jednotlivé domy, tak i bytová družstva. Je nutné podat žádost na Ministerstvu pro místní rozvoj, společně s projektem rekonstrukce a laboratorními výsledky o výskytu olova ve vodě.