úvodní » Stavba » Střechy » Jak na rekonstrukci střechy?


Jak na rekonstrukci střechy?

Stará a tedy často již nefunkční střecha je pro spokojené bydlení skutečnou pohromou. Do takovéto střechy většinou zatéká, profukuje jí a uniká teplo z interiéru. jednoduše řečeno, už neplní svoji funkci. Pokud disponujete také takovou střechou, je nejvyšší čas začít řešit rekonstrukci, která je snadná a nenáročná.

Důvody, proč rekonstruovat?

Mezi nejčastější důvody, které vedou majitele domů k rekonstrukcím je fakt, že střechy zatéká nebo nevyhovuje její estetická funkce. První případ má zásadní vliv na funkčnost střechy. V tomto případě je rekonstrukce nezbytná. V druhém případě se jedná pouze o vzhled. Střecha tedy funguje jak má, jen se majiteli nelíbí barva či tvar střechy.

Kontrola střechy

Pokud máte starou střechu, která neplní již svojí funkci, je nutné před rekonstrukcí analyzovat problém – v čem spočívá a jaký je rozsah jejího poškození. V některých případech je velice těžké příčiny odhalit. Pokud si tedy nejste jisti, přizvěte k vám odborníka, který střechu důkladně prohlédne a posoudí její stav.

Dřevo a krovy střechy

Ještě než si necháte vyměnit původní krytinu za novou, je nutné zvážit, zda ji konstrukce střechy unese a jaký je její stav. Špatná dřevěná konstrukce může totiž snížit trvanlivost střechy. Proto je nutné zjistit, zda do krovů nezatéká či není poškozená střešní krytina. Pokud má dům všechny krovy v pořádku, je stejně nutné vyměnit všechny latě u střechy. Každé nově použité dřevo musí být při výměně důkladně chemicky ošetřeno, aby nedošlo k zanesení škůdců či chorob.

Krov

Výběr střešních tašek

Při rekonstrukci střechy je potřeba si vybrat vhodný typ střešních tašek. Stření tašky lze obecně rozdělit na lehké a těžké. Mezi lehké se řadí tvárné a odolné plechové krytiny (např. hliník, měď, pozink), dále vláknocementové krytiny, asfaltové, bitumenové nebo plastové krytiny. Do těžkých krytin se řadí betonové tašky, pálené tašky, keramická nebo skleněná krytina, případně přírodní materiály jako dřevo, břidlice, došky. U rovných a plochých střech s minimálním spádem se používá kvalitní bitumen.

Pálené tašky

Tradičním materiálem, který se nejvíce využívá při rekonstrukcích střech, jsou pálené střešní tašky. Ty vyrábějí v různých tvarech a barvách a jsou vhodné pro použití u šikmých střech – optimální jsou šikmé střechy 10 až 30º. Pálené tašky jsou snadné na pokládku a vliv venkovních podmínek jim nijak neškodí. Mají tedy velice dlouhou životnost. Při pokládce vyžadují pevnou konstrukci krovu, neboť jsou těžké.

Na co si dát při rekonstrukci střechy pozor?

Při rekonstrukcích střechy dělá hodně majitelů domů chybu v tom, že chtějí co nejvíce ušetřit. Většina lidí na základě ceny vybírá takové materiály, které jsou méně kvalitní než dražší, ale ověřené varianty. Každý by si však měl před rekonstrukcí uvědomit, že nová střecha bude váš dům chránit po desítky let, je tedy nutné nekoukat jen na cenu, ale hlavně na kvalitu materiálů. Vybírejte proto jen značkové materiály od ověřených firem, u kterých máte zajištěnou kvalitu, neboť ta má obrovský vliv na odolnost i životnost střechy.