úvodní » Stavba » Rekonstrukce výtahu v bytovém domě


Rekonstrukce výtahu v bytovém domě

Bydlíte v domě, který má výtah starší 20 let? Takové výtahy již rozhodně neodpovídají českým ani evropským normám, což je problém. Proto se většinou vlastníci bytů v bytových domech nebo jejich majitelé rozhodují zda výtah zrekonstruovat nebo kompletně vyměnit. Jaké jsou časté nedostatky  a co se vyplatí více se dočtete v našem článku.

Staré výtahy neodpovídají normám

Většina výtahů instalována před rokem 1993 neodpovídá české ani evropské normě ČSN EN 81-80 z roku 2004. To je jedním z důvodů, proč bytová družstva, vlastníci bytů nebo majitelé celých bytových domů řeší opravu nebo výměnu výtahů.

Problém se starými výtahy spočívá nejen v nemoderním vzhledu, neplynulé jízdě nebo častými poruchami, ale hlavně je jejich používání nebezpečné. V případě, že by se ve výtahu, u kterého byla odhalena závada nebo porucha, stala nehoda, zranění nebo dokonce smrt, veškerá odpovědnost jde na majitele budovy. 

Nedostatky starých výtahů

Jelikož se spousta majitelů odhodlává dlouhé roky, jestli už je načase výtah opravit nebo ještě vydrží. Sepsali jsme pro vás nejčastější problémy i s hrozící riziky. Pokud nějaký z problémů váš výtah má, je vhodná doba na jeho rekonstrukci.

  • klec bez dveří - hrozí poranění od pohybujících se částí, zvláště při přepravování většího množství osob nebo jízdy s kolem či kočárkem
  • chybí oboustranná komunikace v době uvíznutí - vyproštění osoby se protahuje a hrozí vážné zdravotní problémy
  • chybí kontrola zatížení klece - pokud dojde k přetížení nějakého prvku, hrozí uvíznutí, poškození výtahu nebo k jeho utržení
  • absence dveřní uzávěry - kabinu je možné otevřít i v případě, že ještě nedojela do stanice, hrozí tak pád do výtahové šachty 

Jak má výtah v bytovém domě vypadat?

Nejčastěji se volí výtahy elektrické lanové, ale velmi oblíbené se stávají výtahy hydraulické, u který klec tlačí nahoru hydraulický píst. tyo výtahu se většinou vybírá podle parametrů výtahové šachty.

Důležitým parametrem při výběru výtahu je také jeho rychlost. V bytových domech se rychlost výtahu pohybuje kolem 0,6 - 1 metr za vteřinu. Klíčová je také nosnost výtahu. To znamená kolik lidí najednou dokáže výtah přepravit. Posledním kritériem je energetická náročnost výtahu. 

Co nesmí výtahu chybět?

Aby výtah splnil veškeré normy a byl certifikovaný musí mít především vnitřní dveře, telefonické propojení s nepřetržitou službou pro případ uvíznutí. Větší komfort jízdy zajistí signalizace pohybu výtahu na displeji a obousměrný sběr cestujících při pohybu nahoru u dolů.

Užitečné je také pokud dojde k výpadku proudu, kabina sjede do základní stanice. Mezi nadstandardní prvky patří kamerový systém nebo automatické vyhodnocování poruch výtahu.

Je možné starý výtah zrekonstruovat?

Podle odborníků tvrdí, že většina staré výtahy vyrobené před rokem 1993 se nedají opravit a zrekonstruovat tak, aby se odstranila veškerá rizika. Ve většině případů tak doporučují kompletní výměnu zařízení. Druhým důvodem bývá, že se rekonstrukce nevyplatí finančně. Náročný je nejen provoz, ale také servis výtahů.