úvodní » Stavba » Projekt a příprava stavby » Centrální vysavač - ano nebo ne?


Centrální vysavač - ano nebo ne?

Moderní domácnosti se bez centrálního vysavače už neobejdou. Pokud se zrovna chystáte si postavit dům snů, rozhodně na něj nezapomeňte. Tahle vychytávka je totiž k nezaplacení. Úklid bude rychlejší, snadnější a pohodlnější a to stojí za to. Přečtete si, proč ho musíte mít a jak ho vybrat.

Co to je centrální vysavač?

Centrální vysavač má spoustu výhod oproti klasickým přenosným a robotickým vysavačům a jeho účinnost je srovnatelná s vodním vysavačem. Centrální vysavač funguje na jednoduchém principu. Základem je výkonná jednotka, která je umístě a mimo dům, ideálně v garáži nebo sklepě.

Při vysávání jsou veškeré nečistoty sváděny speciálním potrubím do centrální jednotky a tam jsou ukládány do prachového zásobníku. Kam proudí vzduch po přefiltrování? Ten odchází výfukovým potrubím pryč z domu. Nikdy tam nedojde ke kontaktu se nečistotami.

6 výhod centrálního vysavače

  • ušetří vám práci a námahu s taháním vysavače, přepojování kabelu atd.
  • daleko větší výkon a tím rychlejší a důkladnější úklid
  • nižší spotřeba, mnohonásobně větší zásobník, delší životnost
  • tichý provoz, jednotka je mimo dům a vy tak nic neslyšíte
  • nedochází k víření prachu
  • filtrace je 100%

Poznejte kvalitu podle výrobce

Kvalitu výrobce zaručeně odhalíte podle získaných certifikátů ISO 9001 a ISO 14001. Získání těchto certifikátů není jednoduché a je potřeba projít všemi fázemi výroby. Díky těmto podrobným kontrolám je certifikát opravdu známou kvality. Navíc výrobců, kteří certifikát získali není mnoho a tak nebude výběr tak složitý.

Jak výkonný vysavač bude potřeba?

Základní informací, kterou při výběru výkonu musíte znát, je celkovou obytná plocha domu. Ta se velmi snadno vypočítá, když půdorysnou plochu domu v metrech čtverečních vynásobíte počtem pater, která budete chtít vysávat.

Jak dlouhou hadici?

Vysavačové hadice pro centrální vysavač se vyrábějí v délkách od 7 - 20 metrů. Délka hadice je v závislosti na rozmístění vysavačových zásuvek. Co si pod tím představit? Že hadice připojení k zásuvce by měla dosáhnout až do nejzazších rohů podlahy i místnosti, kvůli pavučinám.

Nejpraktičtější a neoblíbenější délka je 9, 1 metru. Nemusíte se bát, že takhle dlouhou hadici neunesete. Hadice pro centrální vysavač jsou lehké, pružné a maximálně odolné proti mechanickému poškození a deformaci.

Jak je to se spotřebou?

Ačkoliv se spousta lidí domnívá, že kvůli velké konstrukci a účinné turbíně bude spotřeba vysoká, je to tomu přesně naopak. Centrální vysavač má nižší spotřebu energie než je tomu u běžných přenosných vysavačů. Důležitý je také fakt, že se výrazně zkracuje délka úklidu.

Chytré doplňky

Centrální vysavač je možné doplnit o různé "vychytávky". Mezi nejoblíbenější patří podlahová štěrbina a VROOM. Podlahová štěrbina se nainstaluje do soklu kuchyňské linky nebo zádveří. Funguje zcela jednoduše, nečistoty se nametou ke štěrbině a pak se pomocí nožní páčky dostanou do potrubí centrálního vysavače.

VROOM je samonavíjecí hadice o délce 7, 3 metru a je konstruována pro snadné a rychlé použití. Jistě ho oceníte při rychlém úklidu malých ploch a ve frekventovaných místnostech jako je kuchyň, jídelna nebo koupelna.

Čistý a voňavý vzduch zbavený nečistot

Centrální vysavač vám pomůže dokonale uklidit podlahu, čalouněné nebo nábytek, ale se vzduchem si nepradí. Proto je dobré si pořídit čističku vzduchu, která je v domácnost s alergikem a astmatikem zásadní. Moderní čističky a osvěžovače vzduchu s ionizátorem jsou vybavené infra zářením, které zničí bakterii i viry a zároveń vám místnost krásně provoní.