Okna pro nízkoenergetické domy
Stále více se staví nízkoenergetické a pasivní domy. je to především kvůli snaze ušetřit za vytápění, což se u těchto typů staveb osvědčilo. Nízkoenergetický dům je možné udělat i ze starého domu, stačí ho zrekonstruovat a aplikovat určitá opatření. Jedním z opatření je také výměna oken, která splňují stanovená kritéria. Jak mají vypadat okna pro nízkoenergetické domy, se dozvíte v našem článku.
Co jsou nízkoenergetické domy?
Nízkoenergetické domy jsou budovy s roční potřebou tepla na vytápění do 50 kWh/m2 za rok. Oproti běžným domům se jedná o spotřebu tepla až několikanásobně nižší. Z hlediska potřeb energií a úsilí o úspory energie stojí nízkoenergetické domy mezi klasickou stavbou a pasivním domem.
Co ovlivňuje potřebu tepla na vytápění nejvíce?
Potřebu tepla na vytápění nejvíce ovlivňují kvalita zateplení obálky domu, to zahrnuje fasádu, střechu, stěnu pod úrovní terénu a podlahy v nejnižším vytápěném podlaží. Klíčová je také kvalita oken a dveří. Důležité je, aby u všech zmíněných částí dosahovala hodnota součinitele prostupu tepla doporučených hodnot podle normy ČSN 73 0540-2.
Směřujte okna na jih
U nízkoenergetických a pasivních domů je také důležitá jejich orientace vůči světovým stranám. Aby bylo dosaženo co nejnižší potřeby tepla na vytápění platí orientovat prosklené části domu na jih. Mohou se tak využít solární zisky v otopném období.
Co ovlivňuje kvalitu oken?
- vlastnosti izolačních skel
- parametry distančního rámečku
- parametry okenního rámu
- poměr plochy skla s celého okna
- napojení okna do stavby
Ideální hodnota Uw
Součinitel prostupu celého okna a skla by měl být co nejmenší. Okna pro nízkoenergetický dům mají dosahovat maximálně hodnoty 1,2 W/m2K. Aby byla okna maximálně účinná, doporučuje se do nich zvolit izolační trojskla. Ideální okno by tam mělo mít profil v síle cca 92 mm s izolačním trojsklem a doplněný o hliníkový opláštění.
Okna s pozitivní tepelnou bilancí
U oken je také dobré využívat tepelné zisky. Kvalitní osluněná okna mohou v topné sezóně mít i pozitivní tepelnou bilanci. Dík tomu pak do interiéru pronikne více energie, než okny unikne. Proto se nesledují pouze hodnoty Uw a Ug,a le také celková energetická propustnost g. K dosažení tohoto efektu se volí okna s izolačními trojskly v Ug alespoň 0,7 a hodnotou g 0,5 a více.
Čím více komor, tím teplejší okno
Pozornost by se měla věnovat také počtu komor v profilu. V současné době výrobci oken nabízejí okna se čtyřmi, pěti i dokonce sedmi komorami. Obecně platí, že čím více komor, tím lepší a teplejší okno. Zaměřte se také na soustavu skel.
Tepelně-izolační schopnosti soustavy skel se dají ovlivnit nízkoemisními povlaky a druhem distančního rámečku. Distanční rámeček od sebe odděluje jednotlivé skleněné tabule soustavy. Dalším co ovlivní tepelně-izolační schopnosti je druh inertního plynu, který vyplňuje prostor mezi skly.
V současné době požadavky pro nízkoenergetické domy splňují okna s trojskly a kvalitní dřevěná okna. Za pomoc při zpracování článku děkujeme společnosti Rednex s.r.o. – dřevěná okna Klatovy.