úvodní » Stavba » Okna a dveře » Jak vybrat okna?


Jak vybrat okna?

Provádíte rekonstrukci vašeho domu či bytu a součástí je také výměna oken? Přemýšlíte, který typ oken bude pro vás tím nejvhodnějším? Vybrat ta "pravá", z dnešní rozsáhlé nabídky, není nic jednoduchého. Okna si vybíráme na mnoho let a je tedy důležité posoudit nejenom jejich estetickou stránku, ale především jejich kvalitu.

Cenová nabídka

Pro většinu zákazníků je cena rozhodujícím faktorem při výběru nových oken, což ale není ideální. Na prvním místě by vždy měla být kvalita a spolehlivost, a až poté cena. Cenu vždy porovnávejte v poměru s kvalitou, nikoli k cenám konkurenčních nabídek.

Záruka

Skvělým ukazatelem opravdu kvalitních výrobku je jejich záruka. Podle výše záruky poznáte, co si výrobce či dodavatel opravdu myslí o kvalitě svých oken. Dnešním standardem je záruka 5 let na okna a 2 roky na příslušenství a montáž.

Hlavní parametry oken

Prvotní otázkou, při výběru oken, by mělo být, co vlastně od nových oken očekáváte z hlediska tepelné izolace, tepelných zisků, funkční kvality nebo obsluhy. Při výběru nových oken vždy posuďte několik hlavních parametrů, podle nichž můžete odhadnout jejich kvalitu.

 • Součinitel prostupu tepla = Uw - Jedním z hlavních požadavků na kvalitní okna je dostatečná tepelná izolace. Nejlepší okna jsou v podstatě ta, které mají nejnižší prostupnost tepla. Specialisty doporučená hodnota Uw je maximálně 1,2 W/m2K. Kromě této hodnoty by jste měly také sledovat hodnoty Uf a Ug.
 • Distanční rámeček a zasklívací drážka - Distanční rámeček, neboli teplý okraj skla, má velký vliv na potřebnou hloubku zasazení zasklívací drážky, která ovlivňuje kondenzaci vodních par na okrajích skla.
 • Součinitel spárové průvzdušnosti - Součinitel spárové průvzdušnosti vyjadřuje těsnost funkční spáry, což je důležité pro zamezení tepelných ztrát.
 • Akustické vlastnosti okna - akustické vlastnosti oken pozitivně přispívají k celkové pohodě domácnosti.
 • Propustnost slunečního záření

Jaký materiál zvolit?

Prvním rozhodnutím, které budete muset při výběru nových oken učinit, je výběr materiálu rámu. Volba materiálu, z něhož budou okna vyrobena, je čistě subjektivní záležitostí a závisí pouze na vás, zda si zvolíte okna plastová, dřevěná nebo hliníková.

 • Plastová okna - Moderní, v dnešní době velmi oblíbená, téměř bezúdržbová okna s dlouhou životností.
 • Dřevěná okna - Okna z léty prověřeného přírodního materiálu, tedy dřeva
 • Hliníková okna - Velmi kvalitní, moderní okna s nadčasovým designem.

Každý z těchto materiálů má své pro a proti, a tak záleží opravdu jen na vás, kterému typu dáte přednost.

Volba vzhledu okna

V dnešní době mohou okna odpovídat přesně vašim představám.

 • Dělení oken - Vybírat můžete s jednodílných oken, která umožňují rychlé větrání a snadnou údržbu, nebo z vícedílných oken, jež nabízejí velké množství variant designu.
 • Tvar oken - Zvolte si klasický, pravoúhlý nebo originální tvar vašich oken. Můžete si nechat vyrobit okna obloukové či šikmé konstrukce, ale také individuálního a jedinečného provedení.
 • Mřížky
 • Barva oken - Většinu oken lze dnes upravit podle vašeho přání. Nejobtížnější rozhodování bude u barev hliníkových oken, která jsou vyráběna v téměř jakémkoliv odstínů. Velký barevný výběr je také u dřevěných oken. Nejmenší výběr je u plastových oken, kde jsme omezeni škálou speciálních folií.
 • Skla - Můžete si vybírat i z různých typů skel, například z orientálních, která nejenže krásně vypadají, ale také fungují jako skvělá ochrana.