úvodní » Stavba » Okna a dveře » Jak správně vybrat plastová okna?


Jak správně vybrat plastová okna?

Kvalitní plastová okna jsou jedním z hlavních článků tzv. úsporného bydlení, zároveň přispívají k příjemné atmosféře a celkové tepelné pohodě našeho domova. V dnešní době je velice těžké zorientovat se v obšírné nabídce oken, zejména v těch z PVC. Při prvním prozkoumání nám mohou všechna připadat stejná, a proto je dobré dodržovat při jejich výběru několik rad, které nám hledání výrazně usnadní.

Výběr kvalitních oken

Na kvalitně samotných oken závisí zřejmě nejvíce, a je několik věcí, na které je důležité se při jejich výběru zaměřit.

  • Profil - U profilu plastových oken platí, že čím větší počet komor, tím lepší tepelně izolační vlastnosti bude okno mít. O prostupu tepla nás informuje hodnota Uf, která udává, kolik Wattů energie projde jedním metrem čtverečním rámu při teplotním rozdílu jednoho stupně Kelvina nebo Celsia.
  • Sklo - U samotného skla je velmi důležitá hodnota Ug, která nám udává prostup tepla sklem a podle standardů by neměla překročit hranici 1,2. U dvojskla je hodnota Ug 1,1 a u trojskla 0,7 nebo 0,6.
  • Distanční rámeček - Dalším důležitým prvkem je distanční rámeček mezi tabulemi skla, jinak nazývaný teplý okraj skla. Zde záleží především na materiálu, z něhož je rámeček vyroben. Distanční rámeček má také vliv na potřebnou hloubku zasazení zasklívací drážky, která ovlivňuje kondenzaci vodních par na okrajích skla.
  • Zasklívací drážka - Hloubka zasklívací drážky nám vyjadřuje, jak hluboko je sklo zasazeno v rámu okna. Čím hlouběji je sklo zasazeno, tím lépe. Nedostatečná hloubka může zapříčinit kondenzaci vodních par na okrajích skla.
  • Kování - Důležitá je také volba kování. Nejlepší je celoobvodové kování s dostatečným počtem uzamykatelných bodů, takzvaných kamenů.

Nedílnou součástí oken jsou také doplňky a další příslušenství, mezi které řadíme parapety, žaluzie, rolety nebo sítě proti hmyzu.

Montáž oken

Montáž oken představuje jednu z nejvýznamnějších částí celé rekonstrukce, která velkou měrou ovlivní také celkovou kvalitu výsledku. Ačkoli je montáž v podstatě posledním krokem procesu výměny oken, měla by být jedním z hlavních faktorů ovlivňujících výběr vašich nových oken. Ten kdo okna vyrábí a dodává, by měl nabízet také kompletní montážní služby. Špatně provedené montážní služby mohou výrazně z nehodnotit výsledek.

Cenová nabídka

Pro většinu zákazníků je cena tím nejdůležitějším faktorem při výběru nových plastových oken, ale nemělo by to tak být. Na prvním místě by měla být vždy kvalita a spolehlivost, až poté cena. Porovnávat jednotlivé cenové nabídky je poměrně ošidná věc. Cenu bychom měli porovnávat v poměru s kvalitou, nikoli k cenám konkurenčních nabídek.

Také si vždy zkontrolujte, zdali je u nabídky uvedena koncová cena, tedy kompletní cena za všechny jednotlivé položky, o které máte zájem. Patří sem například:

  • rozměry
  • použitý materiál
  • povrchové úpravy
  • barvy

Vše si tedy předem sepište a spočítejte. Tím předejdete nepříjemnému překvapení, kam až celková cena může vystoupat.

Výrobce versus dodavatel

Vždy je lepší si okna objednat přímo u výrobce, než u někoho, kdo je pouze přeprodává. Při koupi u výrobce si vždy pohlídejte jeho specializaci a nabídku doplňkových služeb. Pokud se rozhodnete pro koupi od dodavatele, největší jistotu budete mít u zavedených a referencemi ověřených dodavatelů s několikaletou tradicí.

Záruka

Záruka je skvělým ukazatelem kvalitních výrobků. Ukazuje na to, co si dodavatel a výrobce myslí o kvalitě svých oken. Dnešním standardem je záruka 5 let na okna (stálobarevnost profilů a zasklení) a 2 roky na příslušenství a montáž