úvodní » Stavba » Komíny a vytápění » Jak zapojit a nastavit termostat?


Jak zapojit a nastavit termostat?

Pokojový termostat má jednoduchý úkol. Jakmile teplota v pokoji dosáhne určité teploty, spojí dva vodiče vedoucí do kotle. Ten dostane pokyn, aby začal topit. Výměnu termostatu tedy zvládne úplně každý.

Postup zapojení termostatu

 1. Nejprve zjistěte jaký systém spínání má váš kotel, tedy zjistit jak kotel s termostatem komunikuje. Většina levnějších nebo starších kotlů využívá jen dva vodiče. U některých modelů lze najít i vodiče tři. Ideální je zavolat na technickou podporu a zjistit který konkrétní termostat je vhodný pro váš typ kotle.
 2. Umístěte termostat do tzv. referenční místnosti – tedy takové, která má sloužit jako vzor vytápění pro ostatní místnosti domu či bytu. Dbejte na to, aby se nenacházela na osluněné straně domu. Zajistěte, aby se nenacházel poblíž tepelných spotřebičů, tahů ventilace nebo na přímém slunci. To všechno může ovlivnit jeho činnost.
 3. Pozor dejte na kombinaci s termostatickými hlavicemi: pokud je v místnosti s termostatem máte, musí být neustále otevřené na maximum.
 4. Vypněte jističe ke kotli.
 5. Označte si vodiče, tedy fázi a nulový vodič.
 6. Označte si vodiče, tedy fázi a nulový vodič.

Pak už stačí najít v návodu schéma zapojení termostatu a sepnutí dvou vodičů.

Nastavení termostatu

Doporučené teploty v jednotlivých místnostech:

 • Obývací pokoj - 20 - 22 °C
 • Dětský pokoj - 20 - 21 °C
 • Ložnice - 18 - 20 °C
 • Koupelna - 22 - 24 °C
 • Chodba 17 - 19 °C

Jaký termostat vybrat?

V podstatě záleží jaký systém spínání má kotel. Poté už záleží jaké požadavky na termostat máte vy. Model, které spíná pouze při jedné teplotě je vhodný tam, kde se musí topit stále. Lze ho sehnat již od 400 Kč. Pro nepravidelné provozy je lepší si připlatit a používat termostat programovatelný.

U takových termostatů si lze navolit až čtyři různé teploty s tím, že si každý může určit začátek každého ze čtyř časových úseků. Nejčastěji se využívají na víkendových chatách, kdy přijíždějí rodiny pouze na pár dní. Takové modely stojí okolo 1500 Kč. Pro ty, kteří chtějí termostat nainstalovat do jiné místnosti, je možnost bezdrátových termostatů, kdy místo bývalého termostatu namontují přijímač a termostat samotný umístí podle potřeby a tím se vyhnou natahováním nových vodičů. Cena se pohybuje okolo 2000 Kč.

Pro ty, kteří chtějí termostat nainstalovat do jiné místnosti, je možnost bezdrátových termostatů, kdy místo bývalého termostatu namontují přijímač a termostat samotný umístí podle potřeby a tím se vyhnou natahováním nových vodičů. Cena se pohybuje okolo 2000 Kč.

Úplně samostatnou kategorii představují moderní termostaty typu Nest, které stojí řádově tisíce a zatím se ani nedovážejí do ČR. Ty můžete ovládat pohodlně ze svého chytrého telefonu.