úvodní » Stavba » Komíny a vytápění » Jak vytápět rodinný domek?


Jak vytápět rodinný domek?

Vybrat vhodný topný systém do rodinného domu není nic jednoduchého. V současné době je na trhu několik variant topného média. Ovšem jedni jsou neekologické, druhé neekonomické, další jsou novinkou na trhu, tudíž není známo, jak fungují v horizontu několika desítek let. Jak se v nabídce zorientovat, jaké jsou klady a zápory jednotlivých topných systémů, se dočtete v následujících řádcích.

Plyn

Klasický plynový kotel na vytápění domu a ohřev vody je stále efektivní způsob. Při spalování zemního plynu se do ovzduší dostává minimum škodlivých zplodin. Podmínkou pro tento způsob vytápění je přítomnost lokální sítě zemního plynu. V případě, že je absence této sítě, je potřeba si pořídit vlastní zásobník propan-butanu, kde bude nutné ho neustále doplňovat a celkově se tak celý proces vytápění prodraží.

Na trhu se vyskytují dva typy kotlů: běžný teplovodní, který má nižší pořizovací cenu a druhý kondenzační, který je daleko účinnější a vyšší počáteční investice se vrátí. U výběru kotle je důležité vybrat vhodné umístění a odvod spalin. Jednou z možností je, aby kotel ústil do komína, který má speciální vložku. V případě nefunkčního komína, je možnost koupě turbokotle. Zde je zařízen odtah spalin podle provedení odtahu – koaxiální nebo dvoutrubkové.

Pro a proti:

  • ekologické palivo
  • vysoká dostupnost připojení
  • pohodlné užívání
  • vysoké ceny plynu
  • omezené zásoby

Elektřina

V případě, že není možnost napojení se na lokální síť se zemním plynem, je nejčastější alternativou elektrické vytápění. Tento způsob je komfortní, nevyžaduje složitou obsluhu a jeho regulace je snadná. Při vytápění nevznikají žádné ekologické škody. Elektrické přímotopné systémy jsou dobré ve vztahu investice, provozními náklady a návratnosti. V současné době se nejvíce využívá nízkoteplotních velkoplošných elektrických topných systémů v podlaze nebo stropě domu. Elektrické systémy jsou využívané hlavně v pasivních nebo nízkoenergetických domech.

Pro a proti:

  • minimální emise při vytápění
  • dobrá dostupnost
  • pohodlné užívání
  • stále rostoucí cena elektřiny

Tuhá paliva

Stále více majitelů rodinných domků se vrací ke kotlům na tuhá paliva. Je to způsobeno absencí přípojky k zemnímu plynu a také stále rostoucí cenou elektřiny. Tento způsob je levný, ale oproti předchozím náročný na údržbu. Zajištění, dovezení a uskladnění paliva je značnou nevýhodu kotlů na tuhá paliva. Výhodou moderních kotlů je jejich 85% účinnost. Je to dáno tím, že se palivo nejdříve zplynuje a pak shoří.

Biomasa

Pevným palivem je myšlena i biomasa, což je palivo rostlinného původu (dřevní hmota), mohou to být celé kusy, dřevní štěpky, dřevěné brikety, hobliny nebo piliny. Podle zvoleného paliva se pak vybírá konkrétně konstruovaný kotel. Většina moderních kotlů má již zásobníky, které sami biomasu doplňují. Topení biomasou je velmi ekologické a šetrné k životnímu prostředí. Je to palivo z obnovitelných zdrojů a má tak slibnou budoucnost.

Pro a proti:

  • nízké náklady na provoz
  • nutnost stále doplňovat palivo
  • prostory na uskladnění paliva a kotle
  • neekologický způsob (ekologická daň)

Teplená čerpadla

Tento zdroj vytápění získává velmi efektivně teplo ze zdrojů, jako jsou voda, země, vzduch. Nejčastěji kupovanou a také nejlevnější variantou jsou tepelná čerpadlo vzduch – voda. Fungují na principu čerpání tepla ze vzduchu a jeho předáním do vody v topném systému. Bohužel se v zimních měsících jeho výhřevnost snižuje. Tepelná čerpadla jsou tichá, bez nutné údržby a mají bezobslužný provoz. Firmy vyrábějící čerpadla se velmi často věnují i průmyslu, kdy vyrábějí například chladící věže a tak je zajištěna vysoká kvalita provedení.

Pro a proti:

  • snížení nákladů na vytápění
  • rychlá návratnost investice
  • vysoká pořizovací cena
  • nutnost přítomnosti druhého zdroje tepla

Klimatizace

Vytápění v přechodných obdobích je možné také klimatizací. V případě, že je tedy jaro nebo podzim a na vytápění po celý den je ještě příliš brzy, můžete si přitápět klimatizačními jednotkami jen v čase, kdy jste doma.

Srovnání nákladů

K nejlevnějším palivům je v posledních letech dřevo a hnědé uhlí. Což by podle odborníků mělo být jen dočasné, jelikož hnědé uhlí ve vysoké míře zhoršuje životní prostředí a jeho ceny porostou. Naopak mezi nejdražší paliva stále patří topné oleje, propan-butan a elektřina. V případě počátečních investic a údržbou se pomalu stírají rozdíly, nejlevněji stále vychází hnědé uhlí, ale obstojnou konkurencí jsou mu tepelná čerpadla. Další levnější variantou paliv by mohly být dřevěné nebo rostlinné pelety.

Kotlíkové dotace

Při koupi nového kotle se vyplatí si zjistit, nejen zda bude úsporný, ale i šetrný k životnímu prostředí a bude na něj moci být využita kotlíková dotace. Tak spočívá v tom, že některé kraje spolu s ministerstvem životního prostředí podporují výměnu starých kotlů za ekologické.