úvodní » Stavba » Komíny a vytápění » Jak se postarat o krb?


Jak se postarat o krb?

Topná sezóna už začala a s ní přichází pravidelná kontrola a péče o krb. Kr se pomalu ale jistě stává běžným prvkem českých domů a není se čemu divit. Není nic romantičtějšího a uklidňujícího než plameny z krbu. Jak o krb pečovat se dozvíte v následujícím článku.

Krb je výrazným designovým prvkem a dokáže celý interiér zútulnit a také co je ještě více důležité vyhřát příjemným sálavým teplem, které nám po příchodu z mrazivého počasí vždy udělá radost. Připravte krb na chladné dny a mrazivé noci tak, abyste museli už jen přikládat.

Základem je správná údržba

Aby krb správně fungoval je potřeba mu věnovat náležitou péči a podrobovat ho pravidelné údržbě, jedině tak bude krb fungovat správně a prodlouží se jeho životnost. Některé kroky zvládnete bez problémů sami, ale na některé činnosti budete potřebovat zkušeného kominíka.

  • čištění komína a jeho revize je dána ze zákona a je nutné ji provádět každý rok

Dřevo musí být vyschlé

Kvalita dřeva má vliv nejen na oheň a teplo, ale také má vliv na to, jak často budete muset krb nebo krbová kamna čistit. Na čištění má také vliv stav a používání vzduchových ventilů a nedostatečný tah komína.

Obecně se doporučuje krb nebo krbová kamna čistit každé 3- 4 dny. Je to vždy v závislosti na objemu nádoby na popel a intenzitě používání. Základním pravidlem je čistit kamna až když jsou úplně vychladlá.

Zbavte se popela

Asi nejméně oblíbenou činností je vybírání popela, nejen, že se člověk může ušpinit, ale velmi rychle kvůli malé nepozornosti se může popel dostat po celém bytě. Proto je dobré a praktické využívat vysavač popela, který veškerý popel posbírá do plechové nádoby.

Kam s popelem? Popel můžete v klidu vynést do popelnice, ale zahrádkáři ho mohou využít na své záhony nebo na kompost. Při vybírání popela nezapomeňte na sklo a dvířka. Na jejich vyčištění použijte speciální čističe na gelové bázi nebo praktické spreje. Pak stačí vzít staré noviny a sklo dokonale vyčistit.

Vyčistěte je zevnitř i zvenku

Stejně jako na nábytek sedá prach, tak se nevyhne ani kamnům nebo krbu. Proto je potřeba kamna a krb vyčistit také zvenku. V takový okamžik nejprve veškeré nečistoty vysajte a pak za použití teplé vody a odmašťovacího prostředku vše důkladně omyjte. Existují také speciální čističe, které mají ještě silnější účinky.

Zavolejte kominíka

Před každou topnou sezónou je důležité si nechat od odborníka - kominíka zkontrolovat komín a kouřovody. Jsou to právě zanesený komín a kouřovody, které způsobují požáry během topné sezóny. Pravidelná revize také může odhalit skryté nedostatky, které je nutné odstranit než se s krbem začne topit.

Jaké dřevo si na zimu připravit?

S krbem a krbovými kamny také souvisí dřevo. Základní otázkou je, jaké dřevo je nejvhodnější. První co musíte sledovat je jeho výhřevnost. Ta je u měkkého a tvrdého dřeva srovnatelná, ovšem výhodou tvrdého dřeva je, že nebudete muset tak často přikládat.

Tvrdé dřevo hoří pomaleji a poskytuje stabilní a dlouhodobý žár. Oproti tomu měkké dřevo rozpálí topeniště rychleji. Je levnější než tvrdé dřevo, ale také rychleji shoří a je potřeba častěji přikládat. Odborníci doporučují topit oběma druhy dřevin, ideální je v poměru 1 díl měkkého dřeva a 3 díly dřeva tvrdého.

Další otázkou je zda vybrat jeden druh dřeva nebo raději směs. Je dobré koupit raději směs dřeva, a to z jediného důvodu, různé druhy dřeva dávají různě dlouhý plamen.