úvodní » Stavba » Hrubá stavba domu


Hrubá stavba domu

Hrubá stavba je základem každého domu, je tedy nezbytností, aby jí byla věnována pozornost. Důležité je ohlídat kvalitu materiálu a preciznost a přesnost při její výstavbě. Bohužel v dnešní době není přesně dané, co vše by mělo být součástí hrubé stavby. Na co si dát pozor při podpisu smlouvy s firmou, zda se vyplatí si hrubou stavbu zhotovit svépomocí, se dozvíte v následujícím článku.

Co je hrubá stavba?

Pojem hrubá stavba vznikl v 80. letech minulého století, kdy bylo nutné rozdělit vývoj stavby, a to na hlavní stavební výrobu a přidruženou stavební výrobu. Do hlavní stavební výroby, tedy hrubé stavby, se zahrnovala výstavba základů domu i s výkopovými pracemi, veškerých přilehlých nosných vodorovných i svislých konstrukcí. Přidružená stavební výroba pak obsahuje úpravu vnitřních a vnějších povrchů a veškeré řemeslné práce.

V dnešní době bohužel rozdělení není tak snadné, a  vše co může hrubá stavba zahrnovat, záleží více na obsahu smlouvy nebo nabídky stavební firmy. Proto je dobré si smlouvu řádně pročíst a zjistit, co bude skutečně součástí hrubé stavby. Obecně platí, že hrubá stavba je surový dům bez estetických úprav.

Základní hrubá stavba zahrnuje

  • Výstavba základové desky domu
  • Hydroizolace základů
  • Obvodové a vnitřní nosné stěny a příčky
  • Konstrukce stropů
  • Stavba komína
  • Střešní konstrukce (krytina, izolace)
  • Technické zařízení domu

Součástí hrubé stavby pak může být instalace oken a vchodových dveří, zateplení domu nebo zhotovené betonových podlah, včetně podlahového vytápění.

Hrubá stavba svépomocí

V dnešní době je velkým trendem si postavit dům vlastníma rukama a ušetřit tak velké množství peněz. Ve spoustě fází výstavby je to možné, ale v případě hrubé stavby by se mělo využít práce odborníků. Důvody jsou zřejmé, pokud se dopustíte chyb, vše se projeví na následujících pracích a investicích do domu. Hrubá stavba vyžaduje odborná řemesla, která neovládá každý. Navíc s odborníkem získáváte zákonem danou záruční lhůtu a čas, který můžete využít v dalších fázích stavby.

Stavba na klíč

Ideálním řešením při výstavbě domu, kdy je vše uděláno za vás, je stavba na klíč. V tomto případě se domluvíte s firmou, jak by měl dům vypadat, co by mělo být jeho součástí, jaký je finanční limit, a dál se o nic nestaráte. Ovšem i zde je nutné být opatrným. Základem je kvalitní projektová dokumentace, jejímž obsahem je veškeré provedení stavby i s kompletními specifikacemi a seznamem všech materiálů. V projektu nesmí chybět veškeré součásti domu – přípojky, venkovní úpravy i s plotem a další.

Častým problémem bývá kvalita a množství použité izolace, druh a kvalita krytin, oken a dveří. V oblasti truhlářství s kvalitou použitého dřeva, provedení prací u schodiště nebo zábradlí.

Vymrznutí hrubé stavby

Vymrznutí hrubé stavby je spíše přežitek z dob minulých, kdy se stavělo z pálených materiálů. V současné době se změnily technologie ve stavebnictví, které umožňují bydlet rychle i bez vymrznutí. Ovšem stále se budovy nechávají projít mrazem, kdy nosné zdivo vyzraje a dodatečně se dotvaruje.