Jak vyčistit fasádu?
Novostavby se vždy pyšní dokonalou fasádou, která má syté barvy a žádné nečistoty. Bohužel s postupem času barvy blednou a nečistoty se hromadí. Vizitkou každé budovy je právě její fasáda. Ať už se jedná o firemní budovu, kdy fasáda může klientovi napovědět něco o majiteli, tak i fasáda rodinného domu působí na okolí. Jak fasádu očistit od nečistot nebo stopách vandalů, se dočtete v následujícím článku.
Čím může být fasáda znečištěna?
Fasády mohou být zašpiněné několika způsoby. Nejčastějšími důvody znečištění bývá:
- Usazený prach a bahno
- Vybledlé barvy působením UV záření, deštěm nebo vítr
- Znečištění vandaly – sprejování nebo malby
- Mechy a lišejníky
- Solné květy
Proč vyčistit fasádu?
Hlavním důvodem je samozřejmě estetický vzhled budovy. Zašedlá a špinavá fasáda není zrovna reprezentativní. Čistá fasáda a pravidelné čištění má ovšem i jiné výhody:
- Čistá fasáda dodává domu na hodnotě a pomáhá při prodeji
- Při odstranění lišejníků, mechů a plísní se zlepšuje vnitřní mikroklima objektu
- Čištění fasády je nutné před plánovanou rekonstrukcí objektu
Možnosti čištění
Čištění fasády není nic složitého při použití správné techniky. Existují speciálně vyvinuté technologie pro čištění fasád a dalších stavebních povrchů. Ty profesionální ovšem stojí příliš mnoho, aby se to vyplatilo klasickému uživateli. Proto se zcela jistě vyplatí kontaktovat pro vyčištění fasády specializovanou firmu. Ta dokáže odstranit starou zašlou špínu a dokáže si poradit i s graffiti.
Vodou a kartáčem
Při této metodě se využívají speciální kartáče různých druhů podle typu fasády a druhu nečistot. Zaprášená nebo jinak znečištěná fasáda je čištěna šetrně bez rizika jejího poškození. K čištění se využívá demineralizovaná voda, která na sebe váže prach a jiné nečistoty usazené na fasádě a dochází k hloubkovému čištění. Díky tomu vydrží fasáda delší dobu čistá než je tomu u běžného čištění.
Takovým způsobem lze odstranit a vyčistit fasádu od plísní, hub a mechů. Metoda je stejná jako u klasického čištění, ale navíc je využito chemických přípravků. Ty by měly být certifikované a hygienicky nezávadné. Jejich použití je závislé na druhu poškození, rozsáhlosti nečistot a struktury fasády. Kartáče aplikují chemické čisticí prostředky do hloubky. Díky tomu působí čištění zároveň preventivně.
Pískování
Pískování je tlakové čištění povrchů abrazivem. Tento způsob je sice velmi účinný, ale velmi prašný. Suché pískování dokáže vytvořit až několika metrový mlžný opar. Jinu metodou je pak využití vysokotlakového vodního paprsku s přisáváním písku nebo tryskání pod vodní clonou, kdy se k abrazivu přidává voda až v koncové trysce. Nejnovějším způsobem je systém, který unáší směs písku a vody proudem stlačeného vzduchu přímo k ploše. Tento systém je velmi účinný.
Suchý led
Čištění fasád lze také pomocí suchého ledu. Toto inovativní čistění je zvláště šetrné a odstraní z povrchu pevně ulpívající nečistoty. Využívá pelety suchého ledu jako otryskovací medium. Díky tomu se velmi efektivně a rychle dají odstranit graffiti bez zbytečné námahy. Suchý led je aplikován pomocí trysky. Tato metoda je velmi šetrná a jemná k životnímu prostředí.