Bojujeme s vlhkostí v domě
Tvoří se vám na stěnách nevzhledné mapy či plísně a máte neustále orosená okna? Zvýšená vzdušná vlhkost je problém řady domácností. Objevuje se především u starších budov s poškozenou nebo chybějící hydroizolací, ale čím dál častěji se s ní setkáváme také u novostaveb a panelových domů, kde došlo k chybám při projektování či realizaci.
Projevy vlhkosti
Nadměrná vlhkost se ve vašem domě projeví zarosenými okny nebo zrcadly. Závažnějším projevem zvýšené vlhkosti vzduchu jsou pak nevzhledné zašedlé skvrny a mapy na zdech interiéru a vznik plísní, které mohou ohrožovat i váš zdravotní stav.
Příčiny vzniku vlhkosti
Dostane-li se nám vlhkost do domu či bytu, zřejmě není něco v pořádku. Abychom se mohli nadměrné vlhkosti a plísním účinně bránit, musíme zjistit hlavní příčinu jejího vzniku. Nadměrná nebo nedostatečná vlhkost vzduchu vzniká na základě různých faktorů nebo jejich kombinací.
Mezi hlavní důvody vzniku vlhkosti řadíme:
- vzlínavost a narušení základů
- prosakováním póry ve zdech
- prosakováním trhlinami
- netěsností vodovodního řádu
- srážením vodních par
- lidskou činností - sprchování, koupání, vaření, sušení prádla, ale také vytírání nebo samotné dýchání
Zdraví v ohrožení
Nadměrná vlhkost vzduchu přináší také jistá zvýšená zdravotní rizika pro náš organismus. Kvůli plísním a roztočům, kterým se ve vlhkém prostředí velmi dobře daří, vznikají různé dýchací problémy, alergie, kožní problémy, apod. Zejména děti a starší lidé patří mezi nejohroženější skupiny, jelikož se jejich organismus nedokáže tak účinně bránit.
Jak bojovat s vlhkostí?
Pokud se vlhkost ve vašem domě již projevila, je třeba začít řešit situaci okamžitě. Základním pravidlem, jak bojovat s vlhkostí, je časté a správné větrání. Větrání je možné zajistit okny, ventilátory nebo speciálními větracími systémy. Nejlepší je krátké, ale intenzivní větrání otevřeným oknem.
S nadměrnou vlhkostí a s vysoušením zdiva ve vašem domě vám pomohou také vysoušeče vzduchu nebo odvlhčovače. Odvlhčovače jsou zařízení sloužící pro snižování nadměrné vlhkosti vzduchu a zároveň dokáží udržet určitou hodnotu vlhkosti na předem nastavené hodnotě, čímž zamezují kondenzaci par a následnému vzniku plísní.
Vysoušeče - odvlhčovače dělíme podle způsobu použití:
- kondenzační odvlhčovače
- adsorbční odvlhčovače
- horkovzdušné vysoušeče
- infrapanely a topné panely
Větrání nepomohlo, přichází řada na sanaci
Pokud se jedná o dlouhodobý problém a větrání vám nepomohlo, je nutné zvážit mechanické odstranění vlhkosti. V takovém případě je vhodné obrátit se na odborníky, kteří vám poradí, jak na vysoušení podlah i zdí, jak se nadměrné vlhkosti nadobro zbavit a pomohou vám i se složitějšími problémy.
Cílem každé sanace je dosáhnout výrazného a trvalého snížení vlhkosti, navrácení dobrých tepelně izolačních podmínek a vytvoření ideální vlhkosti vzduchu. Na vysoušení vlhkého zdiva existuje několik metod. Vždy záleží na konkrétním objektu a míře vlhkosti.
Přímé sanační metody:
- infúzní a tlaková injektáž zdiva
- utěsnění spodní stavby ze strany terénu
- vzduchoizolační systémy
Nepřímé sanační metody:
- drenážní systémy
- úprava terénu (sklon a povrch)
- vzduchotechnika v interiéru
- aplikace tepelné izolace