úvodní » Stavba » Elektroinstalace » Jak vést rozvody elektroinstalace?


Jak vést rozvody elektroinstalace?

Pokud bydlíte ve starším domě nebo bytě, a rozhodli jste se pro jeho rekonstrukci, jedním z vašich kroků bude také úprava rozvodů elektroinstalace. Elektroinstalace v domě by měla být především bezpečná. Zároveň však nenápadná, aby nijak nenarušovala celkový vzhled interiéru.

Přemýšlet se vyplatí

Ještě než se pustíte do samotné rekonstrukce, ujasněte si celkový rozsah změn v původní elektroinstalaci. Zkontrolujte technický stav současných rozvodů. Teprve poté je možné určit rozsah nutných oprav, umístnění elektroměrové skříně nebo stanovení velikosti hlavního jističe.

Při procházení místnostmi přemýšlejte také o tom, kde budou jaké spotřebiče, kolik světel budete v dané místnosti chtít, apod. Své představy a možnosti si nechte vždy ověřit odbornou firmou. Rozhodněte se, zda si na pomoc přizvete projektanta elektroinstalací, který vám může s mnoha věcmi poradit.

Jaké otázky si při plánování elektroinstalace položit?

  • Jaké jsou potřeby domácnosti?
  • Kde budou umístěny spotřebiče?
  • Kolik bude potřeba zásuvek a vypínačů?
  • Jaký typ elektroinstalace zvolíme? Klasickou nebo inteligentní?
  • Kolik jsme ochotni do nových rozvodů investovat?
  • V jakém designu bude naše domácnost?

Klasická nebo inteligentní elektroinstalace?

Při rekonstrukci si promyslete, jaký typ elektroinstalace zvolíte.

  • Klasická elektroinstalace - klasická elektroinstalace zahrnuje pouze zásuvky a vypínače a běžné rozvody realizované za pomoci silových a sdělovacích kabelů.
  • Inteligentní elektroinstalace - inteligentní elektroinstalace vyžaduje kabeláž pro tzv. sběrnicový systém. Silové rozvody jsou doplněny o sběrnicové kabely, které zajistí komunikaci mezi jednotlivými prvky v domě.

Jak na elektroinstalaci?

Rozvody elektroinstalace v domě či bytě jsou poměrně široká problematika. Jestliže nemáte dostatečnou kvalifikaci, neměli byste do elektroinstalace zasahovat. Práci s elektřinou je rozhodně lepší přenechat v rukou odborníků.

Pokud ovšem nebudete nové rozvody napojovat, ale počkáte s tím na odborníka, nic vám nebrání v zakoupení a nainstalování nových kabelů a příslušenství. Jak kabely vést, vám poradí elektrikář. Vedení kabelů a jejich uložení je definováno technickou normou, která je závazná.

Umístění rozvodů

Kabeláž může být umístěna pouze pod omítkou nebo uložena v trubkách uvnitř zdícího materiálu, případně na povrchu stěn nebo v prostoru, v elektroinstalačních lištách. Uložení kabelů v elektroinstalačních trubkách je výhodnější, jelikož je úložná soustava uzpůsobena tak, aby byla schopna pojmout další kabely.

Způsob rozvodů se v různých prostorech a prostředích může lišit. Některé typy kabelů můžeme použít téměř všude. Rozdíl mezi nimi je ve způsobu jejich pokládky a dimenze jejich průřezů a či velikosti předřazených jističů.