Jak vyčistit koberec?
Koberec je ideální do dětských pokojů, jako jediný dokáže zahřát od nohou a dokáže interiéru dodat atmosféru domova. Na druhou stranu jeho čistění není tak jednoduché, jako u jiných podlahových krytin. Vlasy koberce jen tak něco nepustí a při samotném čištění je potřeba být velmi opatrný. Jak lze koberec šetrně vyčistit, jaké jsou možnosti a co platí na konkrétní skvrny, se dočtete v následujícím článku.
Ať už se jedná o kusový nebo metrážní koberec, čištění lze provést dvěma způsoby, mokrým nebo suchým. Oba způsoby mají své výhody, ale i nevýhody, záleží pak na typu koberce, jaký se bude hodit více.
Mokrý způsob
Mokrý způsob, tedy za pomocí vody, je obecně účinnější a důkladnější, odstraní se při něm většina nečistot. Čištění probíhá více do hloubky a koberec je pak jako nový. Ovšem není vhodný pro všechny typy koberců. Rozhodně se mokrá cesta nemůže využívat u přírodních materiálů, jako vlna nebo hedvábí, u perských koberců, nebo koberců, které leží na dřevěné podlaze.
Mokré čištění je sice důkladné, ale o to déle koberec schne. Zhruba 4 hodiny bude podlaha ještě vlhká a po koberci nebude možné chodit nebo navrátit nábytek. Pro jistotu je dobré na několik dní pod nohy nábytku umístit igelitový obal, aby dřevo nepustilo barvu, takové skvrny se pak špatně odstraňují.
Suchá cesta
Čištění koberců suchou cestou je obecně šetrnější, zvláště pak u drahých kousků. I přes své jemné a šetrné čištění, dokáže odstranit roztoče i skvrny. Oproti mokré metodě se koberec může ihned používat. Při čištění koberce za pomocí suché metody, by se měl naplánovat i velký úklid, prášky využívané k čištění se usazují po celém pokoji. Na svislé plochy se využívají čistící pěny.
Na čištění koberců se dnes specializují firmy, které mají speciální přístroje a prostředky a přesně vědí, co se může použít na konkrétní druhy koberců. Využitím firmy je tak zaručeno úspěšné vyčištění a to bez námahy a starostí, zvláště pokud se jedná o drahé nebo vzácné koberce. Čištění není finančně náročné, u mokrého čištění se jedná o desítky korun na m2 u suchého je to o něco více.
Konkrétní skvrny
Skvrny od vína se dají z koberce snadno vyčistit jednoduchým postupem:
- Na skvrnu se nasype sůl a nechá se působit (ideálně přes noc)
- Sůl se pak vysaje
- Zbytek skvrny se vyčistí studenou vodou
Skvrny od kakaa nebo kečupu není těžké odstranit, postačí prací prášek nebo sůl a studená voda. Pozor u skvrn od kakaa, ty se musí čisti studenou vodou, teplá voda by kakao ještě více zažrala do koberce.
Žvýkačka v koberci je vždy nemilá záležitost, obyčejné čištění nefunguje, ale platí na ní zima, konkrétně je dobré místo zmrazit, existují speciální spreje, žvýkačka pak jednoduše odrolí. Na skvrnu od vosku platí savý papír, nebo piják a přežehlení žehličkou s mírnou teplotou.
Univerzálním čistím prostředkem je ocet nebo citronová šťáva. Obě tekutiny obsahují kyselinu, která většinu skvrn dokáže odstranit. Octem nebo citronovou šťávou se dají odstranit skvrny od vajec, piva, barev a mastné skvrny i stopy od fixů. Výhodou citronové šťávy je její vůně, oproti octu, který zapáchá, koberec provoní.
Babské rady
Jako skoro na všechno, co se týče domácnosti, existují triky vyzkoušené a osvědčené časem. Některé z nich neobsahují vodu ani chemii, a jsou tak šetrné ke všem typům koberců.
- Čerstvě padlý sníh – kusové koberce se položí vlasem na sníh a za pomocí plácačky se z něj dostávají nečistoty, vlas bude načechraný a špína venku
- Prášek do pečiva – nechat působit přes noc a pak vyluxovat
- Smetana ke šlehání - dobře vyšlehaná, se nanese na koberec, nechá zaschnout a vyluxuje se
- Kyselé zelí – bez vody, se rozprostře po koberci, pak zamete a koberec se vyluxuje