Jak opravit praskliny ve zdi?
Přestože by se zdálo, že praskliny ve zdech jsou běžným problémem zejména starších domů a bytů, může nás tato nepříjemnost potkat i v případě moderních novostaveb a to jak z venku, tak i zevnitř. Ačkoliv nejsou takové trhliny nijak zvláště nebezpečné (nejedná-li se o praskliny, které by znamenaly závažnější stavební problém), mnohem lépe vypadá, když jsou kvalitně a k nepoznání opravené.
Proč praskliny vznikají?
Trhliny a další druhy prasklin mohou mít různé příčiny, nejčastěji však v důsledku nepostřehnutelných deformací stavby, které nelze běžným okem zpozorovat. Ať už nová či starší stavba si totiž během času může takzvaně sednout, což právě způsobuje vznik malých vlasových trhlinek, ze kterých postupně vznikají klasické praskliny ve zdech, jak je známe. Další příčinou vzniku trhlinek může být i špatně provedené vymalování místnosti, či po zavadění nábytkem o zeď.
Jak praskliny ve zdi opravit?
Oprava prasklin a technika jejího provedení se liší podle velikosti a rozsahu trhlin. Praskliny tak můžeme rozdělit na ty menší a drobnější a pak na trhliny většího rozsahu.
Jak na drobné praskliny?
Drobnější prasklinky lze opravit poměrně snadno, bez jakéhokoliv většího zásahu. Nejlepším řešením je i přesto provádět opravy ve zdech před celkovým vymalováním místnosti a předejít tak případnému vzniku skvrn či nerovností na stěnách.
- Za využití malířské špachtle odstraňte loupající se okolí prasklin. Toto proveďte pečlivě až na pevný základ zdi.
- Pomocí špachtle projeďte i místo samotné praskliny. Ačkoliv se může zdát, že dojde naopak k jejímu zvětšení, vytvoří se tak místo pro spárovací hmotu, kterou se bude později trhlina vyplňovat.
- Po vyškrábání místa důkladně odstraňte od prachu a dalších nečistot pomocí suchého obyčejného štětce. Předejde se tak možnosti nedokonalého vyplnění praskliny.
Po vyčištění praskliny navlhčete a vyplňte sádrou, případně štukem. V případě štuku postupujte tak, že jej naberete hladítkem a nejlépe jedním táhnutím ho naneste do trhliny. Provedení tahem je důležité pro rovnoměrnost vytvořené plochy.
Na závěr zarovnejte pomocí stěrky a zahlaďte tak, aby zeď byla po celém povrchu hladká.
Co s většími prasklinami?
V případě větších prasklin se nedoporučuje použít pouze štuk z důvodu využití přílišného množství materiálu, nýbrž jako výhodnější a lepší řešení se nabízí maltová směs. Tu je potřeba po důkladném rozmíchání a nanesení nechat dostatečně zaschnout. Poté můžete k drobnému doladění využít štuk a zahladit tak zbytek přetrvávajících škvír.
- Pro vyrovnání stěny lze využít také stěrku. V takovém případě se doporučuje nejprve opravované místo natřít penetrací a po jejím zaschnutí pak stěrkou vyrovnat vzniklé velké nerovnosti.
- V dalším kroku opět využijete další vrstvu stěrky, což umožní vyrovnání dalších nerovností. V závěru stěnu obruste pomocí smirkového papíru či sádrokartonářského hladítka. Na konec ještě jednou proveďte penetraci stěny.
U velkých trhlin se nabízí i možnost využití bandáže, kde je ideální využít samolepící pásku, kterou lze poškozené místo zaplnit a překrýt ji následně malířskou barvou.
Oprava je raz dva
Oprava drobných trhlinek bývá běžně otázkou pouze několika minut. U větších prasklin je předpokládaný čas samozřejmě delší, jelikož je nutné počítat s dobou usychání penetračního nátěru a výplně praskliny.
Oprava praskliny moc nestojí
Ceny štuku se pohybují přibližně v rozmezí od 50 Kč, sádra přibližně od 30 Kč na 1 kg balení, penetrační nátěr lze pořídit v objemu 1 l kolem 70 Kč.