úvodní » Financování » Kolik stojí služby zahradního architekta?


Kolik stojí služby zahradního architekta?

Základem každé dobré zahrady není její velikost, množství stromů nebo velikost jezírka, ale její poctivé naplánování. Na začátku si musíte zodpovědět dvě základní otázky. Mám čas a sílu na to, abych všechnu práci na zahradě zvládl sám nebo budu potřebovat pomoc? A druhou otázku, kolik peněz mám na založení nebo rekonstrukci své zahrady?

Architekt ušetří peníze i čas

Pokud máte problém rozlišit rybíz od švestky, neradi si zašpiníte ruce nebo na práci na zahradě prostě nemáte čas, tak si vždy najměte odborníky. Těm zkušeným stačí konzultace a pouze dílčí pomoc, kdy architekt připraví návrh zahrady a někteří z nás už pak vše zvládnou sami. Ti, kdo zahradě nerozumějí, by si měli objednat rozsáhlejší studii, v jejímž rámci s architektem dospějete k vhodnému rozvržení ploch a umístíte základní prvky zahrady. Projektant by vás měl upozornit i na podmínky stanoviště a návaznosti na okolí.

Kompletní projekt zahrady

Kompletní projekt zahrady je tím nejlepším, co pro svoji zahradu můžete udělat. V kompletním projektu získáte přesný popis technologií, podrobné osazovací plány, detail jezírka, pergoly, řez skladbou cesty nebo terasy. Velmi cenný je dozor při realizaci zahrady. Architekt s praktickými zkušenostmi z oboru ušetří čas a peníze i v této fázi.

Jaké jsou služby architektů?

Služby architektů se pohybují v nejrůznějším rozpětí. Dejte pozor na sliby realizačních firem, které slibují projekt v ceně realizace, ovšem podmiňují dodávku projektu smlouvou na celé dílo. V těchto případech je cena "rozložena" do ceny realizace. Přicházíte také o nezávislý dozor architekta při realizaci zakázky.

Cena za konzultaci

Pozor na levné designéry! Vždy si zjistěte dostatek referencí, abyste nenaletěli "na špek" nějakému začátečníkovi nebo podvodníkovi. Cena projektu se odvíjí od ceny realizace, většinou je zhruba 5–10 procent. Konzultační hodina by měla stát asi jako hodina práce v autoservisu při opakovaných a delších konzultacích. Při jednorázové intenzivní konzultaci se může vyšplhat na 2 000 - 1 500,- Kč, ale vyplatí se vám. Potřebujete-li šetřit, najdete úsporu spíše při realizaci.

Nejnákladnější jsou terénní úpravy

Nejdražší na zahradě jsou terénní úpravy, vyřešení vodního režimu a úprava vlastností půdy. Na této části byste neměli nikdy šetřit. Jestli máte zahradu na svahu, upravte ji tak, abyste na mírných svazích mohli sekat trávu, prudší partie osázejte. Modelace jsou levnější než zdi nebo palisády. Máte-li studnu, můžete pěstovat náročnější rostliny, než když musíte platit vodu z vodovodu.